Dünya Ekonomi Forumu (World Economic Forum) bu yıl 46. Davos Zirvesini düzenledi.

Klaus Schwab ve ekibi dünyanın dört bir yanından 20 – 23 Ocak 2016 tarihlerinde 4 gün boyunca 3.000’e yakın misafir ağırladılar ve dünyanın meselelerini konuştular.

Toplantıda ‘bilimsel ve teknolojik gelişmeler’ önemli bir gündem maddesiydi. 4. Sanayi Devrimi başlığı altında, teknolojik gelişmelerin dünyanın genel gidişatına ekonomik, siyasi ve toplumsal olarak ne kadar çok etkilediği tartışıldı ve vurgulandı. Bu konuyla ilgili Klaus Schwab’ın yeni bir kitabı yayınlandı. (Amazon.com’dan almak isteyenler)

Robotlar işsizliğe mi sebep olacak, hayat kalitemizi mi artıracaklar, savaşçı mı olacaklar, insan üstü bir varlık mı olacaklar? Farklı panellerde robotlar, nesnelerin interneti, yapay zeka ve daha pek çok farklı teknolojik gelişme fırsatları ve tehditleri ile birlikte tartışıldı. Davos’u izleyenler bilir, Klaus Schwab ve ekibi genelde iyimserdirler. Ama riskleri de ortaya koymaya gayret ederler.

Alışıla gelmişten daha çok sanatçı ve çok fazla bilim insanı da katıldı. Özellikle epeyce genetikçi vardı. Belki bugünlerde en popüler olanlardan biri Jennifer Doudna, Editas şirketi kurucusu ve CRISPR/CAS9 yönteminin mucidi. Hatta ilk oturum ABD Başkan Joe Biden ve Kansere açılan savaş üzerine idi. SAP’nin CEO’su, NIH’in başkanı, pek çok bilim insanı ile ABD liderliğinde kanserin üstesinden gelinmeye gayret edilecek. Kanserin genetik sebepli bir hastalık olduğuna dair bir mutabakat var ve çözümünün bir büyük veri problemi olmasından ötürü, veri miktarının artırılması, bilim gücünün artırılması ve araştırma çalışmalarının çeşitlendirilmesi arzu edilmektedir.

Diğer yandan Çin, Hindistan, Rusya, Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve bu ülke ve bölgelerin geleceği üzerine konuşmalar yapıldı. Ülkelerin liderleri, şirket tepe yöneticileri, başka önemli kişilerin görüşlerine yer verildi. Genel olarak işlerin tam olarak yolunda gitmediği, yolunda gitmesi için bir şeylerin değiştirilmesi gerektiği ile ilgili mutabakat söz konusudur.

Ama ilginç olan bir durum, belki de çok şaşırtıcı değil, neredeyse misafir sayısı kadar güvenlik görevlisi vardı. Üstteki resimde görüldüğü gibi. Femen protestoları, başka protesto grupları tel örgüleri ve polis bariyerleri ile yeterince uzakta tutuldu. Etkinliğin güzelliğine ve şaşasına gölge düşürmemek için. Ama bu hakikati de anmadan geçmek, doğru olmazdı…

Yine de gelecek için, dünyanın daha iyi, daha yaşanası bir yer olması için, bu kadar insanı bir araya getirmek, konuşturmak, bir takım kararlar ve mentaliteler oluşturmak fevkalade önemli bir çaba. Sanatçıların, bilim insanlarının, sivil toplum ve sosyal girişimcilerin, özel sektörün ve devlet yöneticilerinin bir arada olması ve dünyanın en önemli meselelerini görüşmeleri çok değerlidir.

Bu anlamda bizim de tümüyle katıldığımız bir söz ile yazımızı tamamlayalım.

Bu ve buna benzer önemli cümleleri görmek isterseniz, buradan en önemli 36 alıntıyı okuyabilirsiniz.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X