Minimalizm, sadelik ve nesnelliği ön plana çıkarma “az ile çok üretme” akımı, dizayn ve mimari dallarında Buckminster Fuller’in (1895-1983) önderliğinde yüzünü estetik unsurlardan ziyade teknoloji ve mühendislik alanlarındanki gelişmelere kaydırmıştır. Iskandinav dizayn ve mimarisi bu akımın en güzel örneklerini dünya çapında meşhur IKEA ve Bang & Olufsen gibi firmaları ile ortaya sunarken, Danimarkali dizayn firması VIPP‘in tasarlamış olduğu bu prefabrik ev mimari değil, bir endüstriyel tasarım harikasıdır.

55 metrekare alana sahip, 25 ton ağırlığındaki bu ev, 4 modül halinde üretilip kamyonetler ile inşaat alanına taşındıktan sonra 3-5 gün içerinde sadece vida ve cıvata kullanılarak monte edilmiştir.

Morten`in da konuşmasında dile getirdiği gibi, modern dünya dinamikleri yaşamlarımızın büyük çoğunluğunu bir karar ağacina bağli geçirmemizi talep ederken, seçimlerimizi elimizde, bize ait olan kaynaklar üzerine tasarlamamız, uzun vadede doğaya daha yakın, daha entegre, daha bilinçli ve sürdürülebilir yaşam tarzlarına sahip olmamızı sağlayacaktır.

Yakın gelecekte ölçek ekonomisi sayesinde bu tarz evleri her yerde görüp, bir gün birinde yaşayabilmek dileğiyle!

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X