Antibiyotiğe direnç geliştiren zararlı bakterilere karşı araştırmacılar uzun zamandır yeni yollar bulmaya çalışıyordu. Hastahanede antibiyotik kullanımından dolayı ortaya çıkan kalın bağırsakla ilişkili olan “Clostridium Difficile” enfeksiyonu ise antibiyotik kullanımının yol açtığı tehlikelerden birisi olarak biliniyor. Çabuk yayılmasından dolayı ölümcül enfeksiyon riski var. Son zamanlarda Amerika’da yapılan araştırmalarda antibiyotiğe karşı direnç gösteren hastalıklar çok çeşitli olmakla birlikte, 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre böcekler tarafından yayılan enfeksiyon yaklaşık olarak 15.000 kişinin ölmesine neden olmuştu.

Araştırmacılar bakterilerle savaşmak için CRISPR ile yeni bir method geliştiriyor. CRISPR’ın karşılığı düzenli aralıklarla bölünmüş palindromik tekrar kümeleridir. CRISPR hapı dirençli bakterilerle savaşmak için üretildi. Zarar verici bakterilerin kendini yok etmesini sağlıyor. İlk olarak bakterilerin DNA’sında görülen CRISPR gen düzenlemesi teknolojisi ile insan geninde virüs bulaşmış spesifik DNA kümesine etki ederek kolaylıkla o bölgeyi kesip, iyileştirebiliyor. CRISPR methodu diğer methodlara göre ucuz ve etkili bir araç olarak görülüyor.

Bilim adamı Van Pijkeren probiyotiğin daha tam olarak gelişmediğini, hazır olmadığını belirtiyor. CRISPR hapıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Fakat, araştırmacılara göre, bu method sayesinde gelişmekte olan ülkelerde çok görülen dizanteri, ishal ile ilgili enfeksiyonlara neden olan bakteriler kolay ve hızlı bir şekilde yok edilecek.

CRISPR hapıyla zararlı bakteriler yok edilirken, yararlı bakteriler zarar görmüyor. Antibiyotik kullanımı ise çoğu zaman hem zararlı hem de yararlı bakterilerin ölmesine neden oluyor.

Otoga Üniversitesi’nde görev alan mikrobiyolog Peter Fineran’a göre “Şu an kullandığımız antibiyotiklerin yerini CRISPR hapının alması için hala zaman var.” Son olarak CRISPR hapının dünyadaki ölümcül ve direnç kazanan bakterilerin sonunu getirecek bir aracı olacağını vurguluyor.

Kaynak: TechnologyReview

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X