Mikroçip denilince akla kim gelir? Evet, intel. CPU denilen pek çok bilişim cihazının kalbini veya beynini teşkil eden işlemciler büyük oranda intel şirketi tarafından üretilmektedir.

Ama onlar tek değil. Özellikle internete bağlı nesneler dünyasında ARM isimli çip tasarım şirketinin modelleri çok daha yaygın. ARM tasarımları ve patentleri geliştirmekte, fason üreticiler kullanmakta ve kullanılan her mikroçip için lisans bedelleri almaktadır.

Başka önemli bir oyuncu GPU üreticisi Nvidia. Grafik kartlarında çok güçlü işlemciler geliştiren bu teknoloji lideri, oyun dünyasında çok tanınmaktadır. Nvidia işlemcilerin gücü pek çok CPU’dan kat be kat yüksektir. Özellikle karmaşık işlemlerde ve süper computer mimarilerinde kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Bunların dışında Qualcomm, IBM, Texas Instruments ve benzeri üreticiler var. İletişim altyapısı, mobil cihazlarda ve benzeri ortamlarda çok yaygın teknolojileri vardır, gelişmiş ağları ve iş modelleri bulunmaktadır.

Yapay zekanın hızlıca gelişmesi, veri miktarının sürekli artması, ve bunların uygulama alanlarının genişlemesi nedeniyle, umulmadık bazı kurumlar, çip tasarımı ve üretimi işine girmeye başlamışlardır.

Google Tensor isimli bir çip tasarlamış ve üretmiştir. Özellikle yapay zeka uygulamaları için optimize edilmiş bu çip, pek çok performans avantajı sağlamaktadır. İlk kez bu yılki Google I/O etkinliğine bunu resmen duyurmuşlardır.

Microsoft da yapay zeka yarışında, ben de varım diyor. Field Programmable Gate Array mimarili çipler ile Bing arama motorunu hızlandırmak ve akıllandırmak istiyor. Arama motorunun dışında da uygulama alanları bulunmaktadır.

IBM ise TrueNorth isimli bir çip geliştirmiştir. Bugünlerde Lawrence Livermore National Laboratory tesislerinde testleri sürmektedir. IBM yapay zeka alanındaki kendi çalışmalarını yüceltmek ve hızlandırmak için bu yola başvurmuştur.

Yapay zeka alanında yalnızca yazılımı geliştirmek yeterli değildir. Rekabet en güçlü, en hızlı ve en akıllı uygulamaları geliştirmek konusundadır. Bunun için süper-iletkenlik, çok hızlı işlemciler, çok hızlı veri depolama ve iletişim teknolojileri ve daha nice alanlarda bilimsel, teknolojik yarışlar ve patent savaşları yaşanacaktır. Bakalım bu rekabet bize ne tür yenilikler kazandıracaktır.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X