Dünyanın yeni lideri Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Bu yazı burada bitmiştir.

Eğer merak eden varsa, şu 10 maddeyi incelesin:

 1. Xiongang ve 200 Milyonluk şehir daha
  Çin başkenti Peking’in güney batısında Manhattan’ın iki katı büyüklüğünde Xiongang isimli ekolojik, modern, yepyeni bir şehir kurmaktadır. Ayrıca 2025 yılında kadar 1 Milyon’dan fazla nüfusu olan 200’ü aşkın kenti olacak.

 2. GSMH Lideri Çin
  PPP (alım gücü) bakımından Çin’in Gayri Safi Milli Hasılası 11 Trilyon ABD ile dünyanın %14,8’ini teşkil etmektedir. Durum böyle. Özellikle ABD için zor bir durum. 2030’lu yıllara kadar gerçek rakam bakımından da Çin bir numara olacaktır.

 3. Paylaşım Ekonomisi Lideri
  Bisikletin paylaşılması pek çok ülkede bilinen ve uygulanan bir konu. Şemsiyenin paylaşılabileceğini bilir miydiniz? Çin’de son derece yaygın (NYT Haberi).

 4. Unicorn değil, Decacorn’lar var.
  Unicorn piyasa değeri 1 Milyar USD’yi aşan teknoloji girişimlerine denilmektedir. Çin’de değerlemesi 10 Milyar USD’yi aşan pek çok yeni girişim bulunmaktadır. Yakından takip etmekte fayda vardır. (link)

 5. Çin Yenilenebilir Enerji Cenneti
  Genelde Peking’in kirli havası meşhurdur, maskeli insan resimleri aklımızda canlanır, kömür tabanlı enerji santralleri vb. Oysa Çin yenilenebilir enerjilere en çok yatırım yapan lider ülkedir. (link)

 6. E-Ticaretin Yeni Merkezi
  11 Kasım günü Çin’de bir tüketim cereyan eder ki, ABD’deki Kara Cuma ve Siber Pazartesi günlerinin toplamından fazla e-ticaret hacmi döner. 11 Kasım 2016 günü toplam e-ticaret hacmi 17 Milyar USD olmuş. İlk 5 dakikada 1 Milyar USD. Ölçek önemli…

 7. Taobao Köyleri 1000’i aştı
  Alibaba’ya göre hanelerin %10’undan fazlası e-ticaret yapıyor ve hacim 10 Milyon RMB’yi aşıyorsa, bu köylere Taobao köyleri denilmektedir. Bu türden 1000’den fazla köy / kasaba bulunmaktadır.

 8. Patent Lideri Çin
  Çin sadece fason üretim yapan, kopyalayan veya sipariş üzerine üretim yapan ‘aptal bir fabrika’ değildir. Tam tersi, bilim, teknoloji ve inovasyon konusunda dünyanın liderliğini ele geçirmiş durumdadır.

 9. İpek Yolu 2.0
  One Belt, One Road projesi ile ipek yolu yeniden canlandırılacak, Çin dünya ticaretinin liderliğini yeniden ele geçirecek, ticareti kontrol edecek. (CNN Haberi)

 10. Süper ilginç bir bilim kurgu
  Dünyada kast sistemi olabilir mi? Aslında zaten var desek, pek yanlış olmaz, değil mi? Çin’li Hao Jingfang yazmış olduğu bilim kurgu hikayesi için Hugo bilim kurgu ödülünü kazandı.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X