3 boyutlu baskı sistemleri, günlük tabiriyle 3d yazıcılar giderek yaygınlaşmaktadır. Hızları artacak, renkleri çeşitlenecek, çözünürlükleri iyileşecek, malzemeler çoğalacak. Bunu öngörmek için dahi olmak gerekmiyor. Normal yazıcılarda olduğu gibi, aslında pek çok teknolojide olduğu gibi, performans artarken, fiyat düşmekte, özellikleri gelişmektedir.

Öngörülemeyen kısım ise neyin ne zaman olacağı ve ne kadar küçük veya büyük etkilerinin olacağıdır. MP3 çalar, sosyal ağlar ve mesajlaşma servisleri ipod, Facebook ve Whatsapp çok öncesinden beri varlardı. Ama bu markalar çığır açtılar, çok hızlı büyüdüler. İşin bu kısmını öngörmek pek mümkün olmuyor. Zira bu kısım kişilerle ve zamanın olgunlaşmasıyla ilgilidir.

Aynı şekilde 3d yazıcıların temel patentlerinin kamuya mal olması ile birlikte çok hızlı bir yaygınlaşma yaşandı. Bir anda üretim sektörünü baştan aşağı değiştireceği öngörüldü. Ancak henüz o aşamada değil. Zira çok yavaş, malzeme çeşidi az, ve düşünüldüğü kadar kolay değil.

Şimdi ise 3d yazıcılara yeni bir boyut daha geldi. Cihazın büyüklüğü neredeyse cebinize sığacak kadar küçüldü. Ayrıca cep telefonunuzu kullandığı için, fiyatı da olabildiğince düştü. 99 Dolara 3d yazıcı hiç olur mu? Evet, alttaki OLO 3D ile İtalyan ekip ilginç bir yaklaşım getirmiş.

Desteklerinizi bekliyorlar.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X