Maddenin 3 hali vardır. (Aslında dördüncü ve hatta beşinci hali de vardır, ama onlar pek yaygın değil, çok nadir görülürler).

Maddenin katı hali, mesela buz, maddenin sıvı hali, mesela su, maddenin gaz hali, mesela buhar. Aslında hepsi H2O’dur. Ama hali, dolayısıyla şekli ve özellikleri farklıdır. Bizi tanıyanlar, takip edenler bililer ki, biz bu metaforu teknolojinin gelişimi için kullanıyoruz.

Mainframe bilişimin katı hali gibiyse, mobil cihazlar, bilişimin sıvı hali gibidir, ama bulut, bilişimin gaz hali gibidir. Bulut üzerinden alınabilecek hizmetlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Önce e-posta, sonra dosya saklama, sonra CRM çözümleri, sonra ticari paket programlar derken, bugün pek çok teknolojiye sahip olmadan, bulut üzerinden kiralayabiliyorsunuz.

Hatta süreç otomasyonu, sürecin kendisini ve hatta mekanı buharlaştırabiliriz, bulut üzerinden, sahibi olmadan, kiralayarak, sadece kullanım hakkını tedarik ederek, çözebiliriz. Örneğin ofisler; Regus, Urban Station ve benzeri gibi konseptler ile buharlaşmaktadır. Örneğin otomobil, zipcar, yol yola, UBER, YoYo gibi konseptler ile buharlaşmaktadır.

Bunlara bir yenisi eklendi. Acaba asistanı, sekreteri buharlaştırmak mümkün mü? Zirtual isimli girişim tam olarak bunu yapmıştır. https://www.zirtual.com/ Artık asistanınızı işe almanız gerekmiyor. Bulut üzerinden asistanlık hizmetinizi alabilirsiniz. Seyahat ayarlamaları, randevular, öncelikler, evrak işlerinde yardımlar, önemli yıl dönümlerini unutmamak gibi, pek çok konuda size destek verebilir. Tabii ki fiziki temas yok. Bunu önemseyenler maalesef hala sekreterini işe almak, ofiste bulundurmak, ve iyi bakmak durumundadır…

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X