Gelecekhane sizi Siyah Ayna’ya birlikte bakmaya davet ediyor: White Christmas bölümü sonrası neler konuşuldu?

“Siyah aynayı her duvarda, her masada, her insanın avucunda; bir televizyonun, monitörün veya akıllı telefonunun soğuk, parlak ekranında bulabilirsiniz…”
– Charlie Brooker, Black Mirror’ın yaratıcısı

Ocak ayı itibari ile başladığımız Black Mirror geceleri yoğun katılımla devam ediyor. Temmuz ayında izlediğimiz ”White Christmas” (Beyaz Noel) bölümü sonrası katılımcılarla birlikte bölümde anlatılan olası senaryo üzerinden gelecekte bizi bekleyen durumları konuştuk.

Bölüm sonundaki konuşmanın ana konuları yapay zeka, sanal gerçeklik, etik ve hukuk oldu. Dünyanın hızla dijitalleşmesi ve yapay zekanın kış uykusundan uyanıp hızla gelişmeye devam etmesi sonucu gelecekte yeni hukuk ve etik sorunların ortaya çıkabileceği konuşuldu. Katılımcılar sanal gerçekliğin hayatlarını kolaylaştıracağını, yapay zeka ve robotlar sayesinde ağır işlerde çalışan insanların daha iyi şartlarda yaşamasının sağlayanacağı konuşuldu. Bazı katılımcılar ise bu kadar teknolojik gelişmenin insanlar için iyi olmadığını işsizlik, kişisel gizliliğin ihlali, etik olmayan davranışlar gibi konuların artacağını savundu.

Konuşma genel olarak teknolojinin insan hayatına olumsuz etkileri konusunda ilerlerken olaya birde ters tarafından baktık. Yapay Zeka’nın insanlar tarafından etik olmayan davranışlara maruz kalma durumunda neler olacağı konuşuldu. Bu tartışma sonunda etkinliğe katılan katılımcılara ”Gelecekte Yapay Zeka’nın yasal hakları olmalı mı?” sorusunu sorduk. Anket sonucunda 2 oy farkla gelecekte Yapay Zeka’nın yasal hakları olası gerektiği sonucu çıktı.

Bilindiği gibi bu yılın başında Avrupa Parlamentosu robotların insanlarla olan ilişkilerini kurallara bağlamayı hedefleyen bir karar tasarısını onayladı. Tasarıda, dünyanın, merkezinde robotların olduğu yeni bir endüstri devriminin eşiğinde olduğu vurgulandı. Robotlara ”elektronik insan” kimliğiyle yasal statü verilmesi tartışmaya açıldı.

2011’den bu yana dünya çapında hayret ve merakla izlenen televizyon dizisi Black Mirror’ın bölümlerini Ocak ayından itibaren her ayın 3. Salı günü saat 19:30’da Studio-X Istanbul’da izlemeye devam ettik. Ağustos ayında küçük bir mola veriyoruz. Eylül ayında ”The Waldo Moment” (Waldo Zamanı) bölümü ile kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X