Pedal gücüyle uçtuğunuzu düşünebiliyor musunuz? Bu artık mümkün. AeroVelo takımı, öğrenciler ve genç profesyoneller tarafından insanlara imkânsız diye bir şey yoktur fikrini aşılamak amacıyla kuruldu. İlk defa pedal gücü ile çalışan helikopter bu takım tarafından geliştirildi. Bu araca Atlas adı verildi. 250.000 dolar ödül aldı. Helikopter, 3 metreye kadar yukarı çıkabiliyor. Atlasın havada kalması için bisiklet konusunda becerikli ve atletik bir insanın öncülüğü gerekiyor. Bu koşullarda Atlas’ın havada kalması yaklaşık 1 dakika sürüyor.

Dünyanın farklı yerlerinden gelen AreoVelo takım üyeleri, hız denemeleri için Nevada’nın Battle Mountain şehrinde buluştu. Sürüş deneyimleri gerçekleştirdiler. AeroVelo takımı 17 Eylül 2016 tarihinde saatte hızını 144.17 km’ye çıkaran dünyanın en hızlı insan gücüyle çalışan bisikletini üretti. Sürücü, ekran üzerinden GPS ve kullanırken gerekli olan dataları veri şeklinde ekranda beliriyor. Dünyanın en hızlı bisikletinin adı: ETA!

Toronto Üniversitesi öğrencileri ve AeroVelo takımının kurucuları Todd Reichert ve Cameron Robertson bir araya gelerek ilk insan gücüyle çalışan Ornithopter’i geliştirdi. Projenin adı Snowbird olarak biliniyor. İnsan gücüyle hareket edebilen kanatlara sahip uçak başarı ile uçuşunu gerçekleştirdi. Takımın amacı öğrenciler için dizayn ve mühendislik alanında deneyim kazandırmaktı. İnsan gücünü kullanarak toplumun çevre üzerindeki etkisini azaltabilmek hedefi üzerinden yola çıkıldı. Aynı şekilde Snowbird verimlilik, sürdürülebilirlik gibi konularda destekleyici olabilmek için geliştirildi. Snowbird 44.5 kg ağırlığında, saatte 25.6 km hız yapabiliyor.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X