Alzheimer hastalığını, hasta ileri derecede mental bozukluklar sergilemeden teşhis etmek mümkün olmuyor. Harvard Üniversitesi, Massachusetts Hastanesi ve Çinli Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi bu sorunu çözmek için bir araya geldi. Hastalığın erken aşamasını ve erken aşamadan ileri aşamaya geçiş yapıp yapmayacağını teşhis etmek için çalışan grup rakipleri gibi geleneksel makine öğrenmesi teknikleri yerine derin öğrenme algoritmaları kullanıyor. Ekibin iddiasına göre geliştirdikleri algoritma erken aşamadaki Alzheimer hastalarının Alzheimer’a dönüp dönmeyeceğini %90 doğrulukla tespit edebiliyor.

Kaynak: IEEE

Yapay zekâ sağlıktan sanata, iş dünyasından günlük hayatımıza birçok alanda yenilikler getirecek. Geniş bir perspektifte bu yeniliklerin neler olabileceğini inceleyen Yapay Zekâ raporumuza göz atmanızı öneririz. Raporun bölümlerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilir, raporu pdf formatında indirebilirsiniz:

Türkiye’de sağlık konusunda yapay zekâ uygulamaları geliştiren Cogito Labs’in kurucusu Samet Kütük’ün Dijital 2.0 – Akıllı İşer konferansımızda yaptığı konuşmayı da bu bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X