Bu hafta sonu İstanbul’da çok güzel bir etkinlik gerçekleşti: Sonar İstanbul. Elektronik müzikten hoşlananlar bilir, mutlaka ziyaret etmiştir.

İstanbul’un, muhtemelen bir miktar Anadolu’dan, bir miktar da yurt dışından ziyaretçi çekmiştir. Henüz ülkemizde hakkettiği yeri bulduğu söylenemez, ama elektronik müzik tutkusu olan bir grup insan var.

Müzik yapmak son derece insani bir şey ve oldukça eski bir alışkanlığımız. Taşları veya sopaları birbirine vurarak sesler çıkartmaya ve ritim tutmaya başladık. Sonra hayvan derilerini bir şeylerin üzerine gererek, vurma işlemini biraz daha geliştirdik. Diğer yandan kamışı üfleyerek, güzel seslerin çıktığını fark ettik. Yıllar geldi geçti, orkestralar kuruldu, aryalar söylendi, sazlar çaldı, davullar patladı.

Son dönemde yeni enstrüman pek icat edilmiyor, ama yeni tınılar, yeni ritimler ve yeni kompozisyonlar çok fazla icat edilmektedir. Zira seslerin çoğu, neredeyse tümü, elektronik olarak üretilmektedir. Bilgisayar başında, internete bağlı, dünyadaki farklı müzisyenlerle iletişim ve etkileşim içinde, yepyeni ezgiler ortaya çıkmaktadır.

Aynısı gözümüze hitap eden görüntüler için geçerli. Hoparlörden çıkan seslere, ekrana yansıyan ve etrafı aydınlatan görsel şölenler eşlik etmektedir. Bunlar da bilgisayarda üretilmektedir, ve son derece etkileyici görüntüler ortaya çıkmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, bu hafta sonu gerçekleşen Sonar Festivalinde, Ouchhh isimli kreatif ekip Audiofil isimli müzisyen ekip ile Zorlu PSM’nin fuaye alanındaki dev ekranda bir gösteri yaptı ve yüzlerce insan hayranlıkla izledi.

Müzik dijital, görüntü dijital, deneyim dijital, biletler dijital, sadece mekan fiziki. Hangisi gerçek, hangisi sanal, siz değerlendirin.

Bu gelişmeler sizin sektörünüz, endüstriniz, görev alanınız, ürününüz ve işletmeniz için de geçerli. Gelecek dijital, dünya dijitalleşmektedir, dijital dünyalaşmaktadır. Fırsat mı tehdit mi? Kimin için? Neden?

Buluşalım, tartışalım: Dijital 2.0

İş gücündeki dijitalleşmeyi 25 Mayıs tarihinde Dijital 2.0 – Robotlar Geliyor etkinliğimizde tartışıyor olacağız. Türkiye’nin en kapsamlı ve en ufuk açıcı robot etkinliği olacak:

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X