Bankacılık nereye doğru gidiyor? Hangi trendler etkili?

Dijital teknolojiler çok önemli etkisi var, bankacılık üzerinde. Sadece bankacılık değil, sigortacılık, borsa kuruluşları ve diğer finansal hizmetler sektör temsilcileri üzerinde de.

Bireyselleşme ilginç bir trend. Yaşam tempomuz hızlanıyor, bunda şehirleşmenin etkisi de büyük, sabır kat sayımız düşüyor, her şeyi herkesten çok hızlı bekliyoruz. Müşteride bankadan her şeyi anında istiyor.

Mobil yaşam tarzı bizi ister istemez cihazlarımızı hep yanımızda taşımayı ve tercihen işlemleri de o cihazlardan yapmaya zorluyor. Yani akıllı telefon ve tablet bilgisayar yeni banka şubeleridir. Şube hiç bir zaman yok olmayacaktır, ama sayısı, önemi ve içindeki işlem adetleri kesinlikle azalacaktır. (Ülkemizdeki genel penetrasyon nedeniyle şube sayıları bir süre daha artmaya devam edecektir, sonra stabilize olacak, pazar doygunluğa erişecek, sonra bizde de azalacaktır, belki 5 belki 10 sene sonra…)

Bu arada son dönemlerde yenilikçi iş modelleri olan, kendini farklı bir şekilde konumlandıran, hiç şubesi olmayan, tercihen akıllı telefon ve tablet üzerinden hizmet veren (internet şubesi ikincil…), üçüncü kuşak bankalarla karşılaşmaya başladım.

Bunları duymuş, görmüş müydünüz?

fidor_bank

knab_bank

zuno_bank

İlginizi çekti mi? Finans 2.0 konferansında bunlardan da bahsedeceğiz.

Hemen kayıt olmak için gelecekhane@bporg.com.tr adresine mail atabilirsiniz.

Programı görmek için www.gelecekhane.com/finans20 adresinden etkinliğimizin web sitesine ulaşabilirsiniz.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X