Rusya, dünyanın yüzölçümü en büyük ülkesidir. Batı’da Avrupa’ya sınırları vardır. Doğu’da ise Pekin, Kore ve Japonya’ya kadar uzanmaktadır. Bu kendi başına çok önemli bir güçtür, bir rezervdir, bir kaynaktır. Diğer yandan Rusya yaklaşık 142 milyon nüfusu vardır. 2017 itibariyle GDP’si 1,5 Trilyon USD. Alım gücü paritesi bakımından 4 Trilyon USD, kişi başı 27.800 USD. Alım gücü bakımından. Yerli para birimi Rus Rublesi’dir.

2000 yılından beri devlet başkanı Vladimir Putin. Kendisi hakkında çok farklı görüşler olsa da, ülkenin devlet başkanı olmayı sürdürmektedir. 2018 yılında 6 yıllığına tekrar seçilmiştir. Ülkesinde gelişen ve gelişmeyen alanlar vardır. Ama ülkesine bir vizyon vermek, dünya sahnesinde yeniden ‘Büyük Rusya’ olarak konumlandırmak bakımından bir çaba içinde olduğu aşikardır.

2006 yılında bir Goldman Sachs raporunda BRIC kavramı ortaya atıldı ve Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin 2050 yılında dünyanın en güçlü ekonomilerinin başında gelebileceği ifade edildi. O zamandan beri Rusya ve diğer ülkeler dünya sahnesinde farklı bir önem kazandı. Özellikle Çin…

Rusya aynı zamanda bilimsel ve teknolojik alanda da kendini geliştirmeye çalışmaktadır. Belki en tanınmış temsilcisi Yandex’tir. Bizim ülkemizde arama motoru, navigasyon servisi olarak oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Geçmişe bakacak olursak, aklımıza Yuri Gagarin gelir, uzaya uçan ilk insan (1961). Rus Uzay Ajansı sayfasını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Bunların dışında da ciddi bir start-up, arge ve teknoloji sektörü bulunmaktadır ve giderek büyümektedir.

Hep akla ilk Batıya bakmak geliyor. Ama artık Çin gib, Hindistan gibi ve Rusya gibi ülkeler de var, ve oralarda da başarılı, heyecanlı ve dünyayı değiştirecek teknolojiler ve girişimler vardır. Radarınızı genişletmekte fayda var. Rusya, yeniden şahlanan dev…

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X