Jeremy Rifkin ekonomist ve entellektüel şahsiyeti tanımayan var mı? Varsa, bu durum hemen değişmeli…

Daha önceki bazı yazılarımızda çalışmalarından ve kitaplarından bahsetmiştik. Enerji İnterneti, Endüstri 4.0 üzerine, gibi konularda Jeremy Rifkin hocanın önemli görüşleri bulunmaktadır.

2014 yılında çok önemli bir eseri yayınlanmıştır: Zero Marginal Cost Society.

https://www.thezeromarginalcostsociety.com/

  1. yüzyılın ilerleyen yıllarında pek çok unsur ücretsiz hale gelecek. Bugün internette arama yapmak ücretsiz, sosyal medya üzerinden haber edinmek ücretsiz, internet üzerinden TV izlemek ücretsiz, hatta dijital platformlar üzerinden görüntülü telefonlaşmak dahi ücretsiz. Pek yakında enerji ücretsiz hale gelme ihtimali var. Pek çok eşyayı size bazı servis sağlayıcıları ücretsiz sağlıyor olabilir. Bu fenomen yeni, buna zero marginal cost dediği hadisedir.

Böyle bir dünyada ekonomi nasıl işleyecek? Böyle bir dünyada tüketiciye ne tür hizmetler sunmak gerekli hale gelecek?

Bu vizyon ile Jeremy Rifkin pek çok şirketin ve ülkenin danışmanlığını yapmaktadır. En başta ve en önemlisi Çin devletinin ve Avrupa Birliğinin danışmanlığını yürütmektedir. Hatta Avrupa’nın Endüstri 4.0 vizyonuna önemli katkılarda bulunmuştur, Çin’in One Road, One Belt projesine önemli katkıları olmuştur.

Kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. (Amazon.com); (idefix.com)

Avrupa Merkez Bankası için yaptığı bir konuşmasının kaydı alttadır.

Google Talks çok tavsiye ettiğim bir YouTube kanalıdır. Google önemli düşünürleri, yazarları, bilim insanlarını, sanatçıları davet eder. Konuşmaları hemen akabinde yayınlanır. Çok değerli bir çalışma. Jeremy Rifkin bu kitabıyla Google’a da misafir oldu. İşte konuşması:

BBC’nin HardTalk programı vardır. 2014 yılında Zero Marginal Cost Society kitabı yayınlandığında belli ki Jeremy Rifkin bir roadshow’a çıkmış ve BBC’ye de uğramış. Söyleşinin kaydı:

Umarım beğenirsiniz, umarım istifade edersiniz. İyi okumalar, iyi izlemeler…

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X