Steven Pinker’i tanır mısınız? Harvard Üniversitesi’nde psikoloji bölümünde profesör. Tam bir entellektüel ve çok iyimser. Dünyanın genel itibariyle ve insanlığın bir bütün olarak iyiye doğru gittiğini söylüyor. Ama bunu polianacı bir şekilde değil, empirik verilere dayandırarak iddia ediyor.

Çocuk ölüm sayısı çok ciddi düştü. Anne ölüm sayıları çok ciddi düştü. Savaşta ölme riskimiz çok ciddi bir şekilde düştü. Yaşam kalitesi genel olarak arttı. Eğitim seviyesi dünya genelinde artıyor. Refah seviyesi dünya genelinde artıyor. Açlık çekenlerin, sefalet çekenlerin oranları azalıyor.

Tabii ki sorunlarımız var. Ama toplam resme bakıldığında gelişiyoruz. Bu iyi bir durum. Buna sarılmamız, bunu hatırlamamız, moralleri bozmamamız gerekiyor. Bunu daha da geliştirmemiz ve yaygınlaştırmamız gerekiyor. Hepimiz bunun için çırpınmalıyız…

Pek çok kitabı var. Biz bu ay son kitabını tanıtmak istiyoruz. Enlightenment Now. Aydınlanma Şimdi. (Amazon linki)

Aydınlanıyoruz, gelişiyoruz, medeniyeti ilerliyoruz. Moralleri bozmayın, sorunlar var, ama bir bütün olarak ilerliyoruz. Bu iyi. Diyor Steven Pinker. New York Times gazetesi eleştirisinde özetle hak veriyor, sadece kişisel hikayelere ve kaderlere fazla takılmazsak, bazı dramlara göz yumarsak, genel olarak geliştiğimizi kabul ederiz, diyor…

Prof. Steven Pinker kendi web sitesinde de kısa ama okunmasını tavsiye ettiğimiz bir yazıyla bu kitabını tanıtıyor. (link)

Bu kadar okuma yeter, biraz da dinleyelim derseniz, alttaki üç videoyu tavsiye ederiz.

Royal Society of Art (RSA)’deki konuşması ve soru cevap kısmı gayet açıklayıcı:

BBC Hard Talk programını takip eder misiniz? Stephen Sackur misafirlerini epeyce sıkıştırır, özellikle siyasetçileri. Steven Pinker ile çok keyilfi bir sohbet oldu…

Böyle bir kişi böylesine iyimser bir kitap yazar da Davos’a davet edilmez mi? Kesinlikle evet…

Bazen insan gerçekten şüphe ediyor? Gerçekten ilerliyor muyuz? Bu kadar kötülük ve çirkinlik yaşanırken. Ama gerçekten pek çok güzel gelişme de var. Şaşırtıcı bilimsel buluşlar, bilinçlenen ve özgürleşen toplumlar, sanatın birleştirdiği insanlar, bir an için her şeyi unutturan mutluluklar ve güzellikler.

Bunlara tutunmak zorundayız. Bunları çoğaltmak zorundayız. Bu güzellikleri daha çok anlatmak ve insanlara UMUT ve HAYALLER vermek zorundayız. Yarının bugünden daha güzel olmasını istiyorsak, herkes sorumludur, herkes katkıda bulunmalıdır.

Dileriz bizim de katkılarımız olur, sizin de olur…

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X