Dünyanın önde gelen medya sanat festivali olan Ars Electronica Festival 7-11 Eylül 2017 tarihleri arasından Linz’de gerçekleşecek. Bu yıl ki tema Dünyanın en popüler konularından birisi olan Yapay Zeka. Festivalde Yapay Zeka konusu sempozyumlar, sergiler, performanslar, atölye çalışmaları, sanatsal müdahaleler, kültürel, psikolojik, felsefi ve manevi boyutlarıyla derinlemesine ayrıntılı olarak ele alacak. Festival, insanların yarattığı yapay zekanın gelecekteki özünü göz önünde bulundurmayı ve insanın kendisini, zayıf yönlerini ve güçlü yönlerini, kısacası insanı insan yapan şeyler hakkında bir yansıma sürecinin çıkış noktası olacağına değinmektedir.

Festival programına buradan ulaşabilirsiniz.

Festivalde deneyimlenebilecek birkaç proje şöyle,

Bodyscape / Synapse

Behnaz Farahi 

Synapse / Bodyscape, giyilebilir ürünlerimizin çevremizdeki dünyayla nasıl bir arayüz haline gelebileceğini keşfetmek için son dijital imalat tekniklerini robotik ve algılayıcı teknolojileri ile bütünleştiren moda ürünlerine örnektir.

Archıve Dreamıng

Refik Anadol

Refik Anadol’un SALT Araştırma koleksiyonlarıyla çalışmaya başlamasıyla 1,7 milyon arasındaki ilişkileri aramak ve sınıflandırmak için makine öğrenme algoritmaları kullandı. Arşivlerde bulunan çok boyutlu verilerin etkileşimleri sırayla kapsamlı bir medya kurulumuna dönüştürdü.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X