Her yıl düzenlen düzenlenen Ars Electronica Festival’de bu yıl 5 gün boyunca 614 etkinlik düzenlendi. 54 ülkeden 1.357 sanatçı, bilim adamı, teknoloji uzmanı, girişimci ve aktivistin katılımıyla olağanüstü bir deneyime dönüştü. ’’Error – the Art of Imperfection’’ temasıyla gerçekleşen medya sanatı festivaline 105.000’den fazla ziyaretçi katıldı.

Bu yılki ana odak noktası hata – normalden sapma ama aynı zamanda sanat, bilim ve teknolojideki hataydı. Teknolojide mükemmelliğe (sıfır hata) odaklandığımız bu dünyada, insanın sosyal bir zekasının olduğu ve hata yaparak öğrendiğini unutmamalıyız. Geleceğimizi yapılandırırken teknoloji ile olan ilişkimizi gözden geçirmeli ve  bu belirsiz ilişkimizi belki de hangi hatalarla tekrarlayacağımızı düşünmeliyiz. Festival, ”Error” teması ile hataları memnuniyetle karşılayabilmek için insanları cesaretlendirmeyi amaçlamış.

İnovasyon ve teknolojiye meraklıysanız Ars Electronica Festival’e mutlaka gitmelisiniz. Bu festivalden öğreneceğiniz çok şey olacaktır..

+b (ORBIT) / Michael Saup, Andrea Winter, Andreas Erhart. Credit: vog.photo

b (ORBIT), 1945’ten bu güne patlamış atom bombalarını etkileyici bir şekilde gösterdi. Görselleştirme, savaş zamanlarında rasyonel hale getirilecek en erken yiyeceklerden biri olan küp şekerden oluşan bir dünya haritası üzerinde gerçekleşti.

ObOrO / Ryo Kishi. Credit: Martin Hieslmair

Festival kapsamında yapılan konferanslarında teması hatlardı. Pazar günü Academy of Error, the Space Art paneli ve Deep Fake konferansları düzenlendi.

Tycho; Test One / Paul Friedlander. Credit: vog.photo

„SAY_SUPERSTRINGS“ / dastrio (KR/DE), OUCHHH. Credit: vog.photo

Türkiye’den sevdiğimiz ekip OUCHHH görsel işitsel bir performansıyla  Deep Space 8K‘daydı.

 

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X