1979 yılından bu yana dünyanın en önemli medya sanat festivali olan Ars Electronica Festivali’nin bu yılki teması radikal atomlar ve çağımızın simyacıları oldu. Avusturya’nın Linz kentinde düzenlenen festival konferanslar, projeler, sergiler, konserler, gösteriler, animasyon filmleri ve atölyelerle dolu dolu geçti. 50 ülkeden 500 sanatçı ve bilim insanı, 85.000 ziyaretçi katıldı. Festival mekanı olarak (PostCity) eski posta merkezinin lojistik binasının seçilmesi sergiye ayrıca anlam katmış. İnternetin ve e-postanın yaygınlaşması sonucu yıllar içinde trenlerle taşınan postalar yok denecek kadar azalmış ve bina işlevselliğini yitirip terk edilmiş.

postcity2

postcity3

Sergilenen o kadar çok proje var ki, hepsini yeterince zaman ayırıp gezmek mümkün değil. 80.000 metrekare de ilgimi çeken projelerden biraz bahsedeyim.

Öncelikle bu yıl festival, MIT Media Lab Prof. Hiroshi Ishaii ile yakın bir işbirliği yapmış. Ars Electronica Center’da sergilenen MIT Media Lab’in ürettiği inForm, Perfect Red, Rovables, LineForm, bioLogic ve Music Bottels’ı görme ve deneyimleme fırsatım oldu.

inFORM

Perfect Red

Rovables

rovables

Line Form

bioLogic

PostCity’de ise gündüz projeleri gezerken gece Nightline performanslarını hayranlıkla izledim. PostCity’de dikkatimi çeken projelerin başından Thom Kubli’nin ‘’Black Hole Horizon’’ işi oldu.

black-hole-horizon

Bir diğer iş ise Dragan Ilic’in kendi vücudunu kuka robot koluna bağladığı on dakikalık hibrit resim performansı olan ‘’Roboaction(s) A1 K1’’.

Stefan Tiefengraber’ın kinetik ışık enstalasyon projesi ‘’Rotating Lights’’.

rotating-lights

Deneyimleme şansı bulduğum Teun Vonk’un ‘’The Physical Mind’’ projesi, insanın basınç altına girdiğinde strese gireceği düşüncesinin doğru olmadığını tam tersine bir rahatlama hissi yaşadığını gösteriyor.

the-physical-mind

Karine Wirth ve Natalie Peter’in akıllı tekstil projesi ‘’TRANS.FUR’’ insanın derisini taklit etme özelliğini sahip. Bu etkileşimli örtü sıcaklık ve nemin yoğunluğuna göre açılıp kapanıyor.

Sugihara Hiroshi ‘’Ready to Crawl’’ projesi ile 3 Boyutlu yazıcılardan tek parça olarak bastığı hareket eden robotları sergiledi.

Google (ATAP) ileri teknolojiler bölümünde program yönetici olan Dr. Ivan Poupyrev mobilya ve giyim gibi gündelik hayatta sık sık kullandığımız yüzeyleri interaktif yüzeylere dönüştürmek üzerine çalıyor. Festivalde ‘’Project Jacguard’’ projesini de deneyimledim.

Interface Cultures bölümünde dikkatimi çeken projeler içinde sanatçı Sarah Leimcke ve müzisyen Jens Vetter’in uzun yıllar üzerinde çalıştıkları  kostüm-ses performansı olan ‘’Homo Restis’’ festival alanında her yerindeydi.

28302060990_f009eba9de_h

 

Festivalin üçüncü günü Ars Electronica Future Lab ve Intel’in ortak projesi olan Drone 100 Tuna nehri üzerinde yarım saatlik bir performans sergiledi.

Akşamları PostCity Nightline’da görsel ve işitsel şölen vardı.

21149949492_85beeb339a_k

nightline1

Ayrıca festival kapsamında Mini Maker Faire Linz’de düzenlenmiş. Makerlar buluşup projelerini sergilediler.

make1

make2

Irene Rodenas çocukların 3 Boyutlu yazıcıların çalışma prensibini anlayabilmeleri için manuel 3 Boyutlu yemek yazıcısı yapmış.

irene

36.000 çiçekle süslenmiş konferans salonunda bir çok konuşma gerçekleşti. Bu çiçekler PostCity’i geçen Eylül ayından beri barınak olarak kullanan mültecilere adanmış.

garden

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X