Amerika’da Emniyet Birimlerin yüzde 70’i plaka okuma cihazları kullanmakta.

Bu sayede polis aracın görüş alanına giren tüm plakalar veritabani ile eşleştirilerek çalıntı araçlar veya aranan araçlar tespit edilebiliyor.

Fakat bununla da kalmayıp suç çeteleri tarafından yoğun olarak kullanılan yollar da tespit edilebilmekte.

Veriler uzun süreler boyunca kayıt altında tutulmakta, yani sonradan aranan araçların aranmadan önce nerelerde oldukları ve nerelerden geçtikleri veritabanından kontrol edilebiliyor.

Daha önceleri İngiltere tarafından askeri alanda kullanılan bu sistem, sonraları amerika’da aranan araçları tespit etmek için kullanılmaya başlanmış.

Şimdilerde ise oluşturulan veritabanı sayesinde çalıntı araç ticaretinin hangi bölgelerde ağırlıklı olarak yapıldığını gösterebilmekte.

Bu sistem sayesinde Montgomery County adındaki bir polis memuru 96 saatlik periodlar halinde 27 gün içinde 48000 araç plakası sorgulayabilmiş ve bunların arasında ehliyeti geçerli olmayan 26 şöför, emisyon kurallarına uymayan 16 araç, 4 tane çalıntı araç ve plaka süresi dolmuş bir araç tespit edebilmiş.

Bu teknolojinin maliyeti polis aracı başına 10.000 ile 25.000 dolar ve köprüler için 100.000 dolar civarında olsa da polis memurlarının iş yükünü azaltıp aynı zamanda suç oranını azaltabilecek bir yatırım gibi gözükmesi itibariyle maliyetine değer bir teknoloji gibi gözüküyor.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X