Filipin menşeili bir firma olan Ananas Anam deri alternatifi bir malzeme üretti. Piñatex adı verilen bu malzeme temelde ananas yapraklarının liflerinden elde ediliyor. Tamamen doğal yollardan elde edilen Piñatex özellikle moda sektöründe kullanılan bir malzeme olan deriye hayvan dostu bir alternatif. Firma bu sayede normalde yakılan ya da çürümeye bırakılan ananas yapraklarının da tekrar kullanılmasını sağlıyor.

pinatex-pineapple-leather-ananas-anam-smith-matthias-dezeen-936-01web

Materyal yapraklardan çıkarılan selülozun kullanılmasıyla dokuma olmadan üretiliyor. Yapraklar önce liflerine ayrılıp daha sonra keçeleştiriliyor. Bir metrekarelik bir parça için yaklaşık 480 adet ananas yaprağı sürece giriyor. Bu aynı miktardaki deri üretimi için yapılan harcamadan çok daha ucuza mal oluyor. Üretim sonucunda ortaya dikilebilen, boyanabilen ve üzerine baskı yapılabilen bir malzeme çıkıyor. Şimdilik Piñatex giysilerde, ayakkabılarda ve mobilyalarda kullanılıyor. Aynı zamanda atık malzemeyi azaltmak için rulo olarak da satılıyor. Fakat üretimin yaygınlaşmasıyla başka birçok sektöre de uygulanabilirliği olacak gibi gözüyor.

Projenin asıl mimarı Dr. Carmen Hijosa bir moda tasarımcısı. Piñatex malzemesini geliştiren Hijosa deri ürünler sektöründe 15 sene çalışmış. Hijosa bu mataryeli üretebilmek için yedi senelik bir ar-ge sürecinde bulunmuş.

Şu anda malzemenin içeriğinde biyoçözünür olmayan tek bir koruyucu üst katman bulunduruyor. Fakat bu katmanı da doğal bir alternatifiyle değiştirme çabaları devam ediyor. Eğer bu çabalar sonuç verirse malzeme tamamiyle doğada çözünebilecek.

 

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X