Meğerse dünyanın önce gelen e-ticaret şirketlerinden biri olan Alibaba’nın, market lideri Amazon’a denk bir rakip olmasının ardındaki sebep sırtını Çin’in hızla büyüyen orta sınıfına değil de gelişen teknolojiye dayamış olmasıymış.

Çin’ de yer alan 3.000 metrekarelik deposunda 60 “robot” işçi çalıştırmaya başlayan şirket, şimdiden depodaki verimliliği 3 katına çıkarmış durumda! Temmuz ayında depoda çalışmaya başlayan bu robotlar tam şarj edildiklerinde 8 saat durmadan çalışabilmekteler.

Bir işçinin 27,924 adım atarak 7.5 saat içerisinde ayırt edebildiği 1500 ürünü sadece 2,563 adım atarak yarı sürede ayırt eden bu robotlar, kablosuz ağ teknolojisi ile aldıkları talimatlar ile depo içerisindeki paketleri bulup belirlenmiş toplama alanlarına getirmenin yanı sıra, “insan” meslektaşlarının hayatlarını depodaki diğer işlere de yardım ederek kolaylaştırmaktalar.

Alibaba, otomasyonundan tam sürat yararlanırken, ezeli Amerikalı rakibi Amazon boş durmuyor tabi ki. 2003 yılında kurmuş olduğu yan şirket “Amazonrobotics” de yürütmüş oldu araştırma geliştirme çalışmaları ile otomasyonu en iyi şekilde kullanarak daha akıllı, hızlı ve bol ürün gamlı bir hizmet sunarak, müşterilerini sadece memnun etmeyi değil büyülemeyi hedefliyor!

Stephen Hawkings eşliğinde aşağıdaki video’yu izlemeninizi tavsiye ederiz.

Alibaba – Amazon rekabetinin market üzerindeki etkileri için okunabilecek bir diğer kaynak daha;
https://www.cnbc.com/2017/09/01/alibaba-vs-amazon-the-race-to-500-billion.html

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X