Makineler ürün tasarlayabilir mi? Ürün optimizasyonunda bilgisayarlar uzun süredir kullanılıyor. Dünya bilgisayarların ürünleri sıfırdan tasarlayabilecekleri bir geleceğe doğru ilerliyor. Nike Sports Research Lab bu konuda öncü araştırma laboratuvarlarından birisi. 4 yıllık bir çalışmayla geliştirdikleri algoritma, The Zoom Super Fly Elite isimli ürünü tasarlamış.

Bir kısa mesafe koşucusu için ayakkabıdaki en önemli şey sertlik. Ama daha sert bir koşu ayakkabısı aynı zamanda daha ağır bir ayakkabı anlamına geliyor. Sonuç olarak bu durum  yarışan atleti dezavantajlı bir duruma düşürüyor. İşte bu sertlik ve hafiflik çekişmesi arasında kalan Nike tasarımcıları bilgisayar yazılımı tercih etmeye karar vermiş. 4 sene boyunca tasarımcılar bir atletin 100 metrelik kısa mesafe koşusu sırasındaki ısı haritasını ve koşuyla alakalı diğer verilerini geliştirdikleri algoritmaya girmiş. Bu datayla beslenen algoritma koşuyu optimize edecek sıra dışı bir ayakkabı tabanı tasarımı çıkarabilmiş.

Bu bilim kurgu filmlerinden fırlamış görünümlü ayakkabı, 3 boyutlu baskı teknolojisiyle üretilmiş bir tabana sahip. Tabanı ayakkabıya vidalanmak yerine ayakkabıya bitişik olarak üretilen The Zoom Super Fly Elite, bir algoritma tasarımcıya sahip. Son tasarımı kullanan atlet 100 metre rekorunu 0.148 saniye kısaltabilmiş. Her ne kadar göze çok az bir zamanmış gibi gözükse de (Göz kırpma süresinden daha kısa.) bu kadarcık bir süre bir sporcuyu dörtlükten podyumun zirvesine taşıyabilir.

Bu gelişmeler ışığında günümüzde insana özgü bir branş olarak gözüken ürün tasarımının temelleri daha şimdiden sarsılıyor gibi gözüküyor. İleride daha birçok insan dominant branşın, makinelerin ve algoritmaların yetkinlik alanına gireceğine kesin gözüyle bakılabilir.

 


Yapay zekâ sağlıktan sanata, iş dünyasından günlük hayatımıza birçok alanda yenilikler getirecek. Geniş bir perspektifte bu yeniliklerin neler olabileceğini inceleyen Yapay Zekâ raporumuza göz atmanızı öneririz. Raporun bölümlerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilir, raporu pdf formatında indirebilirsiniz:

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X