Plastik şişelerinin doğada çözünmesinin neredeyse 1000 yıl aldığını biliyor muydunuz? İzlandalı ürün tasarımcısı normalde masum gözüken bu şişelerin yerini alacak bir ürün üretti. Doğada kolaylıkla çözünebilen bu yeni nesil su şişeleri alglerden üretildi. Ari Jonsson’un su şişeleri bu sene Reykjavik Tasarım Festivali‘nde sergilendi.

Jonsson, bir günde üretilen plastik atık miktarının inanılmaz boyutlarda olduğunu farketmiş ve bu konuda çalışmaya karar vermiş. Atık plastiklerin %50 sinin sadece tek bir defa kullanılıp atıldığını öğrenen Jonsson bu durum karşısında dehşete düşmüş. Bu durumun en kısa zamanda çözüme kavuşturulması gerektiğini düşünüp çalışmalara başlamış.

Jonsson değişik malzemeler konusunda araştırma yapıp olumlu ve olumsuz yönlerini incelemiş. Su şişesi için uygun olan bir malzeme bulmaya çalışırken sonuç olarak alglerden yapılan bir madde olan agara rastlamış. Mikrobiyolojik testlerde, dişçilikte ve elektrokimyada çokça kullanılan agar çeşitli yiyeceklerde kıvam arttırıcı olarak da kullanılıyor.

Şişelerin yapımında kullanılan agar önce suyla karıştırılıp ısıtılıyor ve jel kıvamına getiriliyor. Jel kıvamına gelen bu karışım şişe şeklinde bir kalıba konulup döndürülüyor. Soğuk bir ortamda bekletilden sonra şişe kalıptan çıkarılıyor. Basit bir üretim sürecinin olması bu tarz bir ürünün kolayca seri üretime uyarlanabileceğini gösteriyor.

Şişe içinde su bulunduğu sürece şeklini koruyor. Boşaldığında ise küçülüp çözünmeye başlıyor. Bu şekilde doğaya bırakıldığında çevreye hiç zarar vermeden yokoluyor. Şişe tamamen doğal bileşenlerden oluştuğu için su saklamaya elverişli. Tek olumsuzluğu ise bir süre sonra suyun tadını az miktarda değiştirmesi. Jonsson şişenin kullandıktan sonra yenilebileceğini dahi öneriyor.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X