Will Smith’in oynadığı Ben Robot filminde de dikkatimi çeken olay vardı.

2035 yılını ele alan filmde Will Smith del Spooner rolünü oynamakta.

Filmde arabalar şoförsüz ilerleyebilme özelliğine sahipler.

Araçlar o kadar yüksek hızlarla ilerliyorlar ki şoförün Oto Pilot’u devreden çıkarıp kendilerinin aracı kullanması yasak, insanlar o hızlarda aracı kontrol edemez deniyor çünkü.

Üstelik zaten insanlar hata yapmaya da müsaitler, böyle bir iş insanlara bırakılmamalı, onun yerine hata payı olmayan robotlar bu işi üstlenmelidir.

Hatta Spooner bir sahnede aracı kendisi kullandığı için başı belaya giriyor.

Kazaların olmadığı, ulaşımın hızlandığı bir geleceğe doğru mu gidiyoruz?

Birçok şirket şoförsüz araçları üzerinde çalışmakta,  bu çalışmaların ilk örneklerini Google “Google Driveless Car” Volvo ise “Drive me” gibi araçlar ile herkese duyurmakta.

Son olarak Mercedes Benz de Bertha adını verdiği şoförsüz ilerleyebilen modifiye edilmiş bir S serisi araba üretti.

1888 yılına geri dönelim, Karl Benz ve eşi Bertha Benz yola koyuluyorlar, tam olarak Almanya’nın Mannheim şehrinden Pforzheim’e kadar 104 kilometre.

Daha önce eşi benzeri olmayan bir olay, arabaların gerçekten yol kat etmek için uygun olduğunu kanıtlayan bu yolculuktan 125 yıl sonra aynı yolculuğa çıkılıyor, bu sefer S serisi bir Mercedes ile fakat bu sefer eksik bir şey var, arabayı kullanan kimse yok.

[ef-video type=”youtube” href=”http://www.youtube.com/watch?v=IE5pxunjpsw”][/ef-video]

Diğer şirketlerin de ürettikleri arabalar gibi bu araba da her türlü sensör ile donatılmış, Mercedes bunun yeterli olmadığını düşünmüş olsa gerek ki radar sistemi de eklemiş arabaya.

Proje yöneticisi Herrtwich “ Esasında arabaların şoförsüz ilerlemeleri için teknik olarak her şey tamam, hızı ayarlayan, şeritleri kontrol eden ve gerektiğinde müdahale eden cihazlardan çevredeki engelleri ve diğer araçları gören sensörlere kadar hepsi mevcut, bundan sonrası yazılıma bağlı” sözleri ile şoförsüz arabaların çok da uzak bir geleceğe ait olmadığını ifade etmekte.

Araçların şoförsüz ilerleyebilmesi için mevcut prensip şöyle, aracın şoförsüz gideceği yolun 3 boyutlu fotoğrafları çekilir ve veri tabanına yüklenir, akabinde araç yolu arşivdeki fotoğraflar ile eşleştirir ve o yol üzerinde ilerler.

Bu yöntemin kullanılmasının sebebi yanılma payının santimetreler düzeyinde olması, aksine Gps 10 metreye kadar yanılabiliyor.

Sadece Yolcu Değil Yol Da Rahatlayacak

Şoförsüz araçların yanılma payları çok daha düşük, bu sebeple birbirlerine çok daha yakın mesafe ile gidebilecek ve aynı sürüş davranışlarında bulunabilecek, bu da yolların sıkışıklık yaşanmadan daha yoğun kullanılabilmesi anlamına gelmekte.

Volvo’nun yaptığı çalışmalarda bunların örnekleri gözler önüne sergileniyor, geliştirdikleri sistem sayesinde bir araç lider durumunda iken, arkadan gelen araçlar o aracı takip etmekte.

 

Şoförsüz İlerleme Özellikleri Günümüzde De Var

Seri imalatı yapılan bazı araçlar şimdi de bu özelliklerin benzerlerine sahip, Mercedes ve bmw gibi üreticilerin üst modellerinde opsiyonel olarak bu özelliklerin benzerlerini sunmakta.

Örneğin trafikte dur kalk işlemini yapmanızı gerektirmeyen, bu işlemi sizin yerine halleden teknolojiler mevcut, aynı şekilde otobanda aracın şoför müdahalesi gerektirmeksizin ilerlemesi için de çeşitli teknolojiler araçlarda opsiyonel olarak bulunabilmekte.

Hepimizin bildiği gibi kendiliğinden park etme teknolojileri, hız sabitleyicileri, emniyet mesafesi takip sensörleri ve şerit kontrol sistemleri gibi birçok teknolojiler son on yıldır hiç olmadığı kadar popüler olmaya başladı.

Şoförsüz giden araçlar için önemli yapı taşları çoktan var, teknoloji yıllardır geliyorum diyor ve gün geçtikçe bu teknolojiye yaklaşıyoruz.

Mercedes proje lider Herrtwich şoförsüz ilerleyen araçların önümüzdeki 20 yıl içinde gündelik yaşamımıza dahil olabileceğini söylemekte.

Aksine Google kurucusu Sergey Brin 2018 yılında bu tür araçların seri üretime hazır olacağını dile getiriyor.

Akıllara Gelen En Önemli Soru

Otonom araçlar ile ilgili akla gelen en önemli soru de kaza durumunda kimin suçlu olacağı.

Henüz deneme aşamasında olan bu araçlar kendi başına ilerlese de her an müdahaleye hazır bir şoför bulunmakta.

Fakat ileriki aşamalarda şoföre gerek kalmayacak, bu durumda aracın kaza yapmasından araca komutu veren yolcu mu sorumlu tutulacak yoksa aracın yazılımını hazırlayan üretici mi sorumlu tutulacak henüz netleşmiş değil.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X