Haberimize başlamadan önce küçük bir bilgilendirme yapalım. Boston Dynamics hareketli, çevik, becerikli ve hızlı robotlar üreten bir firma. Robotların, duyularla algılayıcı temelli bir sistem ve karmaşık mekanizmalarla çalıştığını biliyoruz. Sonuç olarak, robot yapabilmek son derece zor ve uzun uğraşlar gerektiren bir süreç…

Boston Dynamics, resmi olarak en yeni “hem tekerlekli hem ayaklı robot” olarak bilinen Handle’ı tanıtan bir video yayınladı. Handle’ın, diğer robotların yapamadığı şeyleri yapabilen, bugüne kadar insansı özelliklere yaklaşan ilk robot olduğu söylenebilir. Videoyu izlediğiniz zaman, robotun insana benzer hareketler gerçekleştirdiğini, bir şeyler kaldırdığını görüyoruz. Handle’in en önemli özelliği diğer robotlara göre daha hızlı hareket etmesi olabilir. Boston Dynamics’in kurucusu ve başkanı, Marc Raibert’ın IEEE Spectrum’a verdiği açıklamada, tekerleklerin iyi bir eklenti olduğuna dikkat çekiyor.

Boston Dynamics, bizi geçen senelerde Atlas adlı bir robotla tanıştırmıştı. Handle, Atlas’ın bir üst modeli olarak biliniyor. İnsansı özelliklere daha yakın olduğu söylenebilir. Tekerlekleri ile daha hızlı hareket edebilen, Handle!
Raibert  IEEE Spectrum’la yaptığı röportajda Handle’ın diğer özelliklerini paylaşıyor. Daha fazla bilgiye bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X