Max Tegmark bir fizikçi. Aynı zamanda İsveçli, onu çok sorgulayıcı ama dünyaya tevazu içinde ve olumlu şekilde bakan biri yapıyor. MIT’de profesör, özellikle dünyanın uzun vadeli geleceğine kafayı takmış durumda.

Bir kaç yıl evvel MIT bünyesinde ‘The Future of Life’ yani yaşamın geleceği isimli bir araştırma enstitüsü kurdu. İklim değişimi, nükleer tehdit, genetik gelişmelerin iyisi ve kötüsü, robotlar ve yapay zekanın geleceği üzerine araştırmalar yapıyorlar.

Max Tegmark kainata, evrene, kozmosa çok meraklı. Orada dışarıda neler var, kimler var, ne kadar büyük acaba? Sonu neresi, bittiği yerin arkasında neler var acaba? Oralara ne zaman gidebileceğiz? Hiç gidebilecek miyiz?

Daha önce ‘Matematiksel Evrenimiz’ (Our Mathematical Universe) isimli bir kitabı daha bulunmaktadır. 29 Ağustos 2017 itibariyle yeni eserini yayınladı ve büyük yansımalara sebep oldu.

Life 3.0. Yapay zeka çağında İnsanlık. Bugünlerin en popüler konularından biri.

Max Tegmark kitabın başında ‘Omegalar’ isimli kısa bir hikaye ile başlıyor. Ütopik biz gelecek vizyonu. Ama herkes kendisi için değerlendirmesi lazım, ütopik mi distopik mi?

Bunun üzerine yapay zeka dünyasındaki gelişmeleri özetlemektedir. Eğer böyle devam ederse, önümüzdeki 1.000 yılda neler olur, önümüzdeki 10.000 yılda neler olur, önümüzdeki bir milyar yılda neler olur üzerine yorumlarını paylaşmaktadır. Çok okunaklı. Çok anlamlı. Mutlaka okunmalıdır.

Hiç bir teknoloji bizi kendi kendine yok etmedi, yok etmeyecek. Bir şekilde teknolojiyi insana yarayacak şekilde kullanmayı öğreniyoruz. Yapay zeka ve ilgili diğer teknolojiler de böyle olacak. Eğer biz onlardan yarar elde etmek istersek, elde ederiz. Başkalarına zarar vermek istersek, onu da sağlayabiliriz.

Kitap hakkındaki kısa bir sohbetini buradan izleyebilirsiniz:

Yapay Zeka alanında bizlerin yaptığı çalışmaları buradan takip edebilirsiniz: https://turkiye.ai/

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X