Bugünlerde Kanada’nın Vancouver kentine her yıl düzenlenen büyük TED konferansı cereyan etmektedir. Yine müthiş konuşmacılar, müthiş performanslar, yeni duyurular ve en önemlisi sıra dışı insanlar, sıra dışı fikirler…

Jaron Lanier de bu sıra dışı insanlardan birisi. Sadece görüntüsü değil, uğraştığı konular, dünyaya bakışı, ve yaptığı işlerle. Sanal gerçeklik fikrinin, kavramının ve teknolojilerinin önemli düşünür ve girişimcilerindendir Jaron Lanier. Silikon Vadisinin renkli simalarından olsa da, en sert eleştirenlerinden aynı zamanda. Hiç sosyal medya hesabı yok, özellikle yok.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in senato ve kongre önünde ifade verdiği günlere paralel olarak Jaron Lanier Vancouver’de TED konferansında Facebook’un insanlığa yaptığı tahribatı binlerce meraklı ve üst düzey insana anlattı. Facebook ve Google (YouTube dahil) insanların en çok kullandığı sosyal ağlar olduğu için, çok büyük etkileri bulunmaktadır. İnsanlara kedi videoları göstermek yerine, enerji tasarrufu videosu gösterseler, bir anda bambaşka bir toplumsal bilinç elde ederiz.

Zeynep Tüfekçi bunu yıllardan beri söylüyor. Facebook ve diğer şirketlerin iş modeli yanlış, insanlığa değil, reklam verene, yani büyük şirketlere hizmet ediyor. Facebook 2017 yılı gelirleri 40 Milyar USD, yaklaşık 2 Milyar kullanıcısı var. Yani her kullanıcı yılda 20 Dolar ödese, kabaca 80 TL, yani aylık 6,5 TL, Facebook hiç reklam gelirine ihtiyacı olmaz.

Dijital TV’lerde bunu gördük, sonucu gayet iyi oldu. Reklamsız TV, film, dizi, spor yayını için aylık bir bedel ödüyoruz. Karşılığında reklamsız, kaliteli ve istediğimiz zaman izleyebildiğimiz yayın / içerik satın almış oluyoruz. Ve reklam vereni mutlu ve mesut etmek yerine, müşterisini, yani olabildiğince bizleri memnun etme gayreti içindeler.

Jaron Lanier diyor ki: İnternet, sosyal medya, haberler ve medya dünyası ve genel olarak kitlesel yayınlarla ilgili modeli değiştirmek zorundayız! İnsanlık böyle devam edemez. Bu model bizi hüsrana sürükleyecek. Canımızı yaksa da, alışkanlıklarımızı değiştirmek zorunda kalsak da, ekonomik modelleri gözden geçirmek zorunda kalsak da, insanlığı yok etmekten iyi değil midir?

Sonra Lanier ilave ediyor: Bu noktaya gelmek için çok çalışmamız gerekecek. Bu noktaya gelene kadar en azından sosyal medya hesaplarınızı silin. #deleteFacebook

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X