Ülkemizde 4G ile ilgili çalışmalar yapıladursun dünyanın yeni gündemi çoktan 5G oldu bile. Evet, telekomünikasyonda 4. Nesilden de nasibimizi aldık. Sırada 5G (Fifth Generation – 5. Nesil) var. Amerika, Asya ve Avrupa kıtaları 5G ile ilgili birçok düzenleme ve projeler üzerinde harıl harıl çalışmaya başladılar.

5g

Avrupa kıtasının 5G anlamındaki en önemli lokomotifi ise Horizon 2020 programı olacak. Avrupa Birliği bu program kapsamında 2020 yılına kadar birçok projeyi destekleyecek. Bu programın en önemli alt başlıklarından biri de 5G konusu ile ilgili açılan çağrılar olacak hiç şüphesiz. Hatta açılan ilk 5G çağrısı için başvurular geçtiğimiz Kasım ayında tamamlandı ve 2015 ortasına doğru da kabul edilen projeler açıklanacak.

5G’yi aslında bir şemsiye teknoloji gibi düşünebiliriz. Çevrenizdeki herkesin, her nesnenin internete bağlı olduğunu düşünün. Bilgisayarlarımız, telefonlarımız, akıllı giysilerimiz, akıllı evimiz, akıllı sokağımız vb. hemen her şey aynı şemsiyenin altında olacak. Hepimiz aynı şemsiyenin altındayız ve internete çıktıktan sonra farkımız kalmayacak birbirimizden.

5G deyince aklımıza birçok alt başlık gelebilir. Ben de kendimce 5G’de önemli gördüğüm 5 tane G’yi aşağıdaki gibi sıralamaya çalıştım.

Geniş Bant Erişim: İnternete bağlanabilen cihaz sayısı artacak. Birçok kaynağa göre bu sayının 2020 yılı itibari ile 50 milyar olacağı ön görülüyor. Bu da hem hızlı hem de bant genişliği yüksek olan alt yapılara ihtiyaç olduğuna işaret ediyor.

Genişletilebilirlik: Artık hizmet verilen cihaz sayısı uygulama sahasına göre oldukça değişken olabilecek. Bu da hazırlanan yazılımların, merkezi yönetim birimlerinin, bulut sunucularının oldukça esnek ve kapasiteli bir şekilde çalışmasını gerektiriyor.

Gerçeklik: Evet hayalle gerçeğin iç içe girdiği bir artırılmış gerçeklik dünyası bizleri bekliyor. Sanaldan gerçeğe ya da tam tersi yönde yapılacak geçişlerin oldukça hassas bir şekilde yapılması gerekecek. Deneyim ve algı yönetiminde çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Güvenlik: İnsanoğlu var oldukça güvenlik de her zaman temel gereksinimlerden biri olacak teknoloji olsun ya da olmasın. Artık sadece bilgisayarların ya da ağların güvenliğini sağlamakla iş bitmeyecek. Akıllı nesnelerin, onlara erişenlerin de güvenliği/gizliliği önemli olacak. IP dünyasına çıkmak tabi ki de iyi ve oldukça cazip bir şey ama dışarıdan gelen saldırılara maruz kalmak da bir o kadar mümkün olacak.

Güç Tasarrufu: Günümüzün en önemli konularından biri olan enerji ve güç yönetimi için gelecekte daha akılcı çözümlere ihtiyaç duyulacak. Enerjiyi akıllı kullanan medya ve ağ katmanları, uzun ömürlü piller, güneş enerjili sistemler ve daha neler neler. Belki de hazırladığımız bir yazılım kodu parçacığında, eskiden bellekten yer alma konusunda gösterdiğimiz hassasiyeti artık o kodun üzerinde çalışacağı nesnenin/sistemin tüketeceği enerji için de hesaba katmak gerekecek kim bilir.

tech_5g

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X