The Guardian`da paylaşılan bir habere göre gelişen nanobioteknoloji sayesinde gelecekte kanser gibi ölümcül rahatsızlıklara yakalanmadan yaşamak mümkün gibi görünüyor.

Makaleye göre herşey bilim adamlarının gündelik olarak salgıladığımız tükürük, ter, kan ve idrar gibi vücut sıvılarımız içerisinde bulunan vezikül türevi bio parçacıkların türemiş oldukları ana hücrelerin protein, RNA ve DNA bilgilerini taşıdıklarını bulmaları ile başladı. Bu buluş, sıvı biyopsi olarak adlandırılan teknolojinin gelişmesi ile beraber, gebelik testlerine benzer bir sistem ile, evde otururken sağlık durumumuzla ilgili anlık analizler yaparak kanser gibi tedavisi çok pahalı ve yıpratıcı hastalıkların vücutta ilerlemeden önüne geçilebileceğini savunuyor.

Her ne kadar bugünkü teknoloji bu kadar küçük parçacıkların analizine henüz izin vermese de önümüzdeki beş sene içerisinde IBM araştırma merkezinde yürütülen ‘lap-on-a-chip’ nanoteknoloji uygulama ve geliştirme çalışmaları sonucunda bu parçacıkların 20 nanometre çap derinliğine kadar inerek olası hastalıkları henüz belirtileri görülmeye başlamadan DNA içerisinde tespit edip önüne geçmek hedefleniyor.

Diğer taraftan, bu teknolojinin dünyanın herhangi bir yerinde sağlık sistemine ulaşamayan insanlar tarafından kullanılabilmesinin ancak düşük maliyetler ile gerçekleşebileceğininin farkında olan bilim adamları, bu engeli de silikon çip teknolojisinden faydalanarak kaldırmayı planlıyorlar.

Ne dersiniz, gelecek nesilleri hastalıklardan arındırmak mümkün mü?

Haberi kaynağından okumak için tıkla!

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X