3 yıl evveldi. Bir toplum, özellikle genç bireyler nasıl daha yaratıcı, daha üretken,  daha meraklı olabilir sorusuna yanıt ararken yaptığım bir çalışma esnasında Maker hareketi ile karşılaşmıştım. Maker Media CEO’su Dale Dougherty ile tanışmak istemiştim. Ekim 2013 ayında bir ABD seyahatim oldu. Farklı konferanslara katıldım ve San Francisco‘da bir kaç gün vaktim oldu. Bu esnada Dale Dougherty ile tanıştım ve Maker hareketi üzerine epeyce sohbet ettik.

2014 GelecekHane konferanslarının ilk yılıydı. Ve ilk konferansımızı üretimin geleceği üzerine yapmaya karar verdik. 20 Şubat 2014 gününde Endüstri 2.0 etkinliğimizi gerçekleştirdik. Bilin bakalım açılış konuşmasını kim yaptı? Dale Dougherty. Sağ olsun davetimizi geri çevirmedi ve İstanbul‘a geldi, bizim etkinliğimizde Maker Hareketini, Maker Faire etkinliklerini ve geleceğini dinleyicilerimizle paylaştı.

Aynı günün öğleden sonrasında daha önemli bir şey yaptık. İlk Maker Meet-Up‘ı gerçekleştirdik. İstanbul’da olan yaratıcı bir grup insanı bir araya getirdik. Onların çoğu bugün hala Maker topluluğunun önemli kişileridir. Dale Dougherty ile StudioX isimli mekana gittik. Maker hareketi ABD’de nasıl başladı, bugün nerelere geldi, özellikle Maker Faire düzenlemek üzere sohbet ettik. Sonra gruplar halinde Türkiye‘de neler yapabileceğimizi konuştuk ve sonuçları birleştirdik.

1. Topluluk oluşmalı ve büyütülmelidir.
2. Her ay düzenli buluşmalar olmalıdır.
3. Maker mekânlarının sayısı artmalıdır.
4. Maker içerik üretilmelidir.
5. Maker Faire düzenlenmelidir.

Bu kararları bugün hala uyguluyoruz.

5 Mart 2014 Çarşamba günü hemen yine toplandık. StudioX‘i çok sevmiştik. Maker Meet-up‘ın buluşma düzeni her ayın ilk Çarşamba günü 17:00 – 19:00 arası ve mekanımız da StudioX olmuştu. Onlara tekrar çok teşekkür ederiz. İlk toplantıda en önemli gündem maddesi topluluğu nasıl büyütürüz oldu. Herkes gittiği okullarda, üniversitelerde, kuluçka merkezlerinde bundan bahsetsin diye düşündük. Ayrıca herkes Meet-up’a gelirken, yanında bir kaç kişi daha getirsin ki Meet-up toplantısı da büyüsün.

2 Nisan 2014 Çarşamba günü yine Meet-up zamanı gelmişti. Meet-up epeyce kalabalıklaşmıştı. 50 kişiyi geçmiştik. Herkes iletişim bilgilerini bırakmıştı ve mail grubu oluşmaya başlamıştı. Bu toplantıda Maker Faire‘i konuştuk ve yapmaya karar verdik. Akıllı bir arkadaşımız prova etkinlik yapılmasının faydalı olacağını söyledi ve hepimizin aklına yattı. Bugünlerde yeni oluşan İskele 47 ilk deneme mekanımız ve ilk Mikro Maker Faire etkinliğimiz olmasına karar verdik.

7 Haziran 2014 Cumartesi günü ilk Maker etkinliğimizi yaptık. Acaba kaç projemiz olur sergileyecek? Acaba kaç misafir gelir izleyecek? Acaba kimse bir şey anlar mı? Acaba yeterince duyurabilir miyiz? Pek çok endişemiz vardı. Ama çok güzel oldu. 200‘den fazla misafirimiz geldi. Medya bile geldi. 20‘den fazla proje sergilendi. Herkes çok eğlendi.

Bir hafta sonra DDB Medina Turgul reklam ajansının galeri mekanında bir sergi daha yaptık. O da çok eğlenceli geçti. Kendimize güven geldi. Galiba biz bu işi yapabileceğiz. Katılan herkes memnun oldu, projesini sergileyen herkes çok mutlu oldu ve Maker Faire öncesinde güzel bir heyecan yarattık. Selfie Kask bu buluşmanın en büyük atraksiyonu oldu. Yapan Maker arkadaşlarımız da meşhur oldular.

Yaz ve güz Maker Meet-up‘lara devam ettik. Topluluğumuz giderek büyüdü. İçerik üretmeye devam ettik. Blog postlar, makaleler, videolar, söyleşiler, paneller, etkinlikler. Maker hareketi olgunlaşmaya başladı, şekil almaya başladı ve duyulmaya başladı. Sanatçılar, okullar, girişimciler ve kurumlar ilgi göstermeye başladılar. Meet-up toplantılarımız giderek kalabalıklaşmaya başladı.

Ve Kasım ayı gelmişti. 12 – 13 Kasım günlerinde Haliç Kongre Merkezi‘nde Türkiye’deki ilk Maker Faire etkinliğini düzenledik. İstanbul Mini Maker Faire 150‘den fazla Maker projesinin ve 3.000‘den fazla ziyaretçinin katılımı ile gerçekleşti. Büyük bir başarı oldu. Turkcell‘e ve bize inanan, bize destek veren yöneticilerimize çok teşekkür ederiz. Epeyce endişeliydik, ama işin içinden anlımızın akıyla çıkmıştık.

Artık bizi tutabilene aşk olsun. Teknoloji Bakanlığı Maker hareketini duymuştu, bizleri Ankara’ya davet etti. Nedir bu maker hareketi gittik, anlattık. Milli Eğitim Bakanlığı fark etmişti, ilgilendiler, nasıl müfredat olur üzerine çalışmalar başladı. Maker dostlarımız gelişti, fikirlerini projelendirdiler ve girişimci oldular.

3Dörtgen Türkiye’nin ilk konsept 3D yazıcı mağazası, kafesi ve ortak çalışma alanı oldu. Furkan‘ı tebrik ederiz. Çok güzel bir vizyon, çok başarılı bir mekan. Önce Bahçeşehir Üniversitesi‘nin yanında, şimdilerde kendi mekanında 3Durak çok başarılı arkadaşlarımız, İlker Vardarlı liderliğinde, tebrik ederiz.

Robotistan.com Maker camiasının vazgeçilmezi. İlk tanıştığımızda üniversiteden yeni mezun azimli mühendisler. Bugün artık sağlam cirosu olan girişimciler olmuş durumdalar. Online mağazanın fiziki ve gelişmiş halini Kadıköy’de açtılar, Makerhane. Mutlaka görmelisiniz.

Bu esnada pek çok Maker mekanı kuruldu. StudioX de bunlardan birisi, Türkiye’nin ilk formal FabLab‘i Kadir Has Üniversitesi‘nde açıldı. Atölye İstanbul, İstanbul Maker Lab, Boğaziçi Üniversitesi yakınında Garaj, ve daha pek çok mekan. Sadece İstanbul’da değil, Ankara, İzmir, Eskişehir, Elazığ, Denizli, Trabzon ve daha pek çok Anadolu kentinde Maker toplulukları oluştu, meet-up’lar düzenlendi, mekanlar açıldı.

Diğer yandan pek çok girişimci cesaretlenip, projelerini ürünleştirdiler, ürünlerini şirkete dönüştürdüler. Zaxe, Katıhal, Maxwell, Ingenious, ve daha niceleri…

Benim tabirimle Maker Hareketi‘nin mayası tutmuştu. Artık kimse önünde duramazdı, yayılması, sevilmesi, genişlemesi ve gelişmesi kaçınılmazdı. Güzel olmuştu. Emeği geçen onca kahramana tekrar birer birer teşekkür ederim. Ön planda gözükenler olduğu gibi, arka planda kalan ama sessizce çok önemli desteği olan pek çok arkadaşımız var. Hepsine çok teşekkür ederiz.

2015 yılına hızlı başladık. Artık hızımızı almıştık. Hemen Maker Faire planlamalarına başladık. Bu esnada okullarda Maker etkinlikleri oldu, Ankara‘da, İzmir‘de ve Eskişehir‘de Maker etkinlikleri düzenlendi.

Maker Hareketi okullarda yaygınlaşmaya başladı. Robert Koleji‘nde Maker Kulübü kuruldu ve Maker etkinliği düzenlediler. Okullarla iş birliği yapan eğitmenler, içerik sağlayanlar ve Maker kitleri sağlayanlar çıktı. Öğrenciler bu işi çok sevdi, okullar canlandı ve renklendi.

Sonra Ekim 2015 geldi. 10 – 11 Ekim günlerinde Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’nde Enerji Müzesi mekanında 2. İstanbul Mini Maker Faire etkinliğimizi gerçekleştirdik. 200‘den fazla Maker projesi, 100‘den fazla atölye ve aktivite, 6.000‘den fazla ziyaretçi, 2 gün boyunca bu kültürü kutladık, eğlendik, merak ettik, meraklarımızı giderdik, tanıştık, öğrendik, öğrettik, ve kaynaştık.

Artık rüştümüzü ıspatlamıştık. Türkiye İhracatçılar Meclisi bizi fark etti ve Türkiye’nin en kalabalık İnovasyon etkinliği olan Türkiye İnovasyon Haftası etkinliğine davet etti. Hem sahnede yer aldık, hem Maker sergisi açtık, hem de Maker hareketine destek sözü aldık.

Sonra hepimizin ilham kaynağı, dünya tatlısı ve en mutevazı insanlarından birisi Dale Dougherty konuştu.

Bu arada Maker topluluğumuzun önemli arkadaşları farklı etkinliklerde Maker Hareketini ve önemini anlatmaya devam ettiler.

Makers Türkiye portalinin ve Facebook’taki topluluğun yöneticisi Ongun Tan TEDxİstanbul etkinliğinde konuştu:

İskele 47’nin kurucularından Bager Akbay TEDxReset etkinliğinde Maker Eğitim Hareketini anlattı.

2016 oldu. Meet-up‘larımız devam ediyor. Okullara yayılmaya devam ediyoruz.

Mayıs ayının son haftası, Haziran ayının ilk günleri Avrupa Birliği Maker Haftası ilan edildi. Etkinlikler bölümünde göreceğiniz üzere, Avrupa genelinde yüzlerce etkinlik yapıldı. Türkiye Maker camiası da bu anlamda AB’ye girmiş oldu.

Türkiye’de o hafta içinde farklı kentlerimizde onlarca etkinlik düzenlendi, pek çok okulda School Maker Faire etkinlikleri düzenlendi.

Haziran ayının üçüncü haftası ise Amerika’da Ulusal Maker Haftası ilan edildi. İlk 2014 yılında, yani bizim de Türkiye’de ilk Maker Faire’i düzenlediğimiz yıl, Başkan Obama‘nın katılımı ile Beyaz Saray Maker Faire düzenlendi. Obama çok başarılı ve çok önemli bir konuşma yaptı, 18 Haziran’ı Ulusal Maker Günü ilan etti ve Maker hareketinin Amerika rüyası bakımından önemini vurguladı.

Artık Türkiye’de Maker olayı bir sektör haline gelmiştir. Eğitim verenler, mek’an işletenler, kitler satanlar, okullarla iş birliği yapanlar, sergiler düzenleyenler, sanat eserleri üretenler, ve daha niceleri. Bir yandan entellektüel içerik artmaktadır. Bir yandan girişimcilerin sayısı artmaktadır. Bir yandan da bu içerik, ürün ve hizmetleri talep eden bir pazar oluşmaktadır. Özellikle okullar bünyesinde oldukça trendi bir olgu haline gelmiştir.

Bugünlerde yoğun bir şekilde 2016 İstanbul Maker Faire etkinliğine hazırlanıyoruz. 7 – 9 Ekim 2016 tarihlerini ve Taksim / Harbiye bölgesindeki İTÜ Taşkışla kampüsünü lütfen not alınız. Eğer okulda iseniz, öğrenci, öğretmen veya idareci olarak, 7 Ekim Cuma günü sizi sınıfça, okulca, mahallece bekliyoruz. Tabii ki hafta sonu da gelin, tekrar tekrar gelin, her gün heyecanımızı bizimle birlikte paylaşın. Eğer profesyonelseniz, şirketçe gelin, ailecek gelin, ister hafta içi, ister hafta sonu gelin. Eğer özel şahıssanız hafta sonu gelin, ailenizi de getirin, cümbür cemaat gelin, festivalimize renk katın. Evden piknik sepetinizi de kapın gelin, battaniyenizi orta avluya serin, Ekim’in güzel havasında tatlı tatlı müzik dinlerken, çayınızı yudumlayın, sandviçlerinizi yiyin ve Maker kültürünü hep birlikte kutlayalım, yaşatalım.

Maker Faire bir eğlencedir, bir panayırdır, bir kermestir. Gelin hep birlikte bunu yaşatalım. #MFIST16 ile olan biten her şeyi takip edebilirsiniz. Pek yakında çok daha fazla paylaşımda bulunacağız. Bizi her kanaldan takip etmeye devam ediniz.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X