3 boyutlu yazıcıları duymayan kalmadı. Katman katman işliyor. Bu sayede bilgisayarda 3 boyutlu olarak tasarlanmış bir eşya, eritilebilir herhangi bir malzemeden üretilebiliyor. Güzel. Peki, ne işimize yarayacak? Pek çok kullanım alanı var ve daha olacak.
* Prototipler, denemeler
* Yedek parça basımı
* Kişiselleştirilmiş eşyalar
* Hediyelik eşyalar
* Protez, sargı (alçı yerine)
* Diş protezleri veya kalıpları
* Takı, Moda, ayakkabı, kıyafet, vb.
* Sarrafiye eşyaları ve kalıpları
* Uzay için yedek parçalar
* Oyuncak, ve daha pek çok uygulama

Organik maddeler kullanılarak basılabilecekler:
* Çikolata
* Makarna
* Yiyecek
* Pizza

Daha sonras (ki bugünden başlamış durumda):
* Yapay ama organik dokular
* Yedek organ
* Gelişmiş organ
* Kişiye özel kemik, damar, vb.

Nasıl çalıştığını ve ortaya çıkan neye benzediğini görmeniz için:

Voxel8 şirketi yeni bir açılım daha getirdi. Sentetik baskı malzemesi ile elektronik bileşenler birleşsin, aralarında 3 boyutta bağlantılar da basılabilsin ve böylece fiziki şekli ile elektronik iç dünyası bir arada gelişen özgün tasarımlar ve özgün yekpare eşyalar üretilsin. Nasıl çalıştığını açıklayan video:

Hal böyle olunca, sınır ancak hayal gücümüz.

3 boyutlu yazıcılarla çalışmış insanlar bilirler. Bugün itibariyle bu cihazlar son derece yavaştır. Ayrıca yaygın olan masa üstü 3b yazıcılar tek renklidir, sıkıcıdır. Çözünürlüğü de düşüktür, ortaya çıkan yüzey tam manasıyla pürüzsüz değildir. İlk 2 boyutlu, yani kağıt üzerine basan yazıcılar da böyleydi. Nokta vuruşlu, yani daktilonun otomatize edilmiş versiyonu idi. Cırt, cırt sesler çıkartırdı ve bir sayfa basana kadar dakikalar geçerdi. Bugün kalitesi, sürati ve fiyatı bakımından son derece gelişmiş durumdalar. Fotoğraflarımızı evde kendimiz basabiliyoruz.

Aynı gelişim 3b yazıcılarda da görülecektir. Süratleri sürekli artmaya devam edecektir. Basım kaliteleri, renk seçenekleri artacaktır. Aynı zamanda fiyatları ucuzlamaya devam edecektir. Deneyimler, yazılım tarafı, modelleme imkanları ve alışkanlıklarımız bu tarafa doğru meyil edecektir. Dolayısıyla bu dünyanın geleceği, aynı yazıcılarda olduğu gibi son derece açıktır.

Ta ki, basılı doküman yerine akıllı telefon, e-kitap veya tablet geçene kadar, basılı eşyanın yerine de onun sanal hali geçene kadar…

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X