Kitap: Geleceğin Fiziği: 2100 Yılına Kadar Bilim İnsanoğlunun Kaderini ve Günlük Yaşantımızı Nasıl Şekillendirecek

Yazar: Michio Kaku

Japon göçmeni bir ailenin çocuğu olarak 1947’de California’da doğdu. City College of New York’ta teorik fizik alanında Henry Semat Profesörü unvanına sahip teorik fizikçidir. Bilimin popülerleşmesi ve insanlara ulaşması için çalışmaktadır. Fizik ve benzeri konular üzerine birçok kitap yazmış ve ekranlarda sıkça boy göstermiştir. Ayrıca birçok ağ günlüğüne yazı ve makaleler yazmaktadır. Çok satan kitaplar listesine giren İmkânsızın Fiziği (2008), Geleceğin Fiziği ve Beynin Geleceği(2014) adlı üç adet eseri bulunmaktadır. BBC, Discovery Channel, History Channel ve Science Channel adlı kanallarda birçok program sunmuştur. Fiziğin rock starı gibi görünmektedir ve “bilimi halkla buluşturan fizikçi” sıfatına sahiptir.

Ana Tema: Kaku gibi bir kuantum fizikçisi tarafından, çoğu kanıtlanmış bilimsel bulgular üzerine inşa edilmiş, üç yüzden fazla bilim adamıyla yapılan görüşmelerden faydalanarak nanoteknoloji, yapay zekâ, biyoteknoloji, yeni nesil bilgisayar teknolojileri ve hepsinin temelindeki kuantum teorisinin 2100 yılına kadar hayatımıza etkileri çarpıcı örnek ve senaryolarla açıklanmıştır.

Ana Öngörüler: Telekinetik güce sahip olup sadece düşünce gücüyle nesneleri hareket ettirebiliyor olacağız. Bilgisayarlar zihnimizi okuyarak isteklerimizi yerine getirebilecek hale gelecek. Biyoteknoloji sayesinde insan ömrünü uzayacak. Nanoteknoloji vasıtasıyla bir nesneyi alıp bambaşka bir şeye dönüştürebilecek. Neredeyse hiç yakıt kullanmadan havada süzülerek kendi kendine giden taşıtlar kullanıyor olacağız. Makinelerimizle yıldızların sınırsız enerjisinden yararlanır hale geleceğiz. Aynı zamanda yakın yıldızları keşfetmeye uzay gemileri göndermenin eşiğinde olacağız.

2100’ün teknolojilerinin özünde yüksek dokunurluk olacak.

Konular:

Bilgisayar ve Çipler: 2020’ye gelindiğinde çipin fiyatı sudan ucuz olacak. Masaüstü veya dizüstü bilgisayarın içinde tek bir çip yerine etrafa dağıtılmış, mobilyadan duvar kağıdına her eşyanın, cihazın içine yerleştirilmiş çipler birbiriyle iletişim halinde ve internete bağlı olacak. Neredeyse etraftaki her şey akıllı olacak. Akıllı ürünler tasarlamayan firmalar iş dünyasına veda etmek zorunda kalabilecek. Bilgisayarlar görünmez hale gelip hayatımızın içine işleyecek. Nasıl bugün bir odaya girdiğimizde otomatik olarak elektrik düğmesini arıyorsak, gelecekte ilk yaptığımız internete bağlantı fişi veya giriş şifresini aramak olacak. Önümüzdeki on yılda çipler aşırı duyarlı sensörlerle birleşecek ve bu sayede hastalıkları, kazaları ve acil durumları kontrolden çıkmadan önce bize haber verecek. İnsan yüzünü ve sesini ayırt edip resmi bir dille iletişim kurarak komutlarımızı yerine getirecekler.

İnternet Gözlükleri ve Kontak Lensler: Gözlüklerimiz ve kontak lenslerimiz de çipli olacak ve göz açıp kapamakla internete bağlanabileceğiz. Bu, imajların mikro lazerle merceğe yansıtılmasıyla da gözlük camına eklenerek de mümkün olabilir. Bu teknoloji, kablosuz bir el aletiyle veya parmaklarımızın hareketine duyarlı bir sensörle kontrol edilebilecek. İnternet gözlükleri, bir kamera ekiyle her gördüğünüzü kaydedebilecek, şekil tanıma yazılımıyla nesneleri ve hatta yüzleri tanıyabilecek.

Trafik ve Ulaşım: trafik sıkışıklığı mazide kalacak çünkü sürücüsüz arabalarla iletişim halindeki merkezi bir bilgisayar her arabanın hareketini izleyerek trafiğin akmadığı noktaları belirleyip gerekli yönlendirmelerle düzgün akışı sağlayacak.

Duvar Ekran ve Bulut Bilişim: Evin dekorunu yenilemek için tek bir düğmeye basıp elektronik duvar kağıdının deseni değiştirilebilecek. Kişisel bilgisayar ekranlarının tamamen şeffaf olacak. Gelecekte bir pencere camı elimizi oynatmamızla bilgisayar ekranına dönüşüp internette dolaşmamıza izin verebilecek. Şu anda bilgileri bir bilgisayardan diğerine aktarmak zorunda kalıyoruz ancak ileride dosyalarımız her yerde bizimle birlikte olacak. Çünkü istediğimiz an internete bağlanıp bilgi yükleyip indirebileceğiz.

Tıp: Doktor ayağınıza gelecek. Rutin kontrolleriniz duvar ekranınızda görünen robot yazılım tarafından yapılacak ve sıradan hastalıkları %95 oranında teşhis edebilecek. Size özel bu robot doktor, sorunu saptamak için basit bir algılayıcıyı bedeniniz üzerinde gezdirmenizi isteyecek. Belleğinde gen haritanız kayıtlı olacak ve risk faktörlerini hesaba katarak size sorduğu basit sorulara aldığı cevaplardan sonra uygun tedaviyi önerecek. Cep telefonu boyutundaki MRI makineleri ile organlarınızın içini görebileceksiniz. Bu sayede, kanser dahil çeşitli hastalıklar tümör oluşumundan yıllar önce saptanabilecek. Siz farkında dahi olmadan günde birkaç kez sağlık kontrolünden geçeceksiniz. Tuvaletiniz, aynanız ve kıyafetlerinizde bulunan DNA çipleri herhangi bir sorunu hemen algılayacak. Giysilerinizde bulunan sensörler nabzınızı, solunumunuzu ve beyin dalgalarını herhangi bir düzensizlik durumunda müdahale edilebilmesi için sürekli kontrol ediyor olacak. Giysileriniz veya arabanız herhangi bir kaza anında ambulansı çağıracak; tüm tıbbi geçmişinizi sağlık personeline aktaracak. Aspirin boyutunda bir hap içine kamera ve radyosu olan bir çip yerleştirilmesi mümkün. Bu akıllı hapı yutanın sindirim sistemine ait görüntüler, sinyallerle alıcıya gönderilip incelenebilecek.Hasar görmüş organlar kendi hücrelerinizden oluşturulan organlarla değiştirilebilecek.

Nüfus ve Gıda: 2040’ta dünya nüfusu 9 milyara çıkacak ve 2100’de 11 milyara sabitlenecek. Biyoteknoloji ile gelecekte kurak ve çorak koşullarda yetişebilecek şekilde geliştirilmiş süper pirinç gibi tahıllar piyasaya girebilir.

Robotlar ve Yapay Zeka: Robot sektörünün giderek gelişecek, ucuzlayacak ve her iş için robot satın alabileceğiz, kafamızdaki çiplerle evimizi telepatik olarak kontrol ederek düşünce gücüyle robot aşçılara yemek siparişi verebilecek ve manyetik otomobile garajdan çıkıp kapıya gelmesi emrini verebileceğiz. Robotlar insanlara hizmet sektöründe dostça yardımcı olacaklar.

Nanoteknoloji: Atomlar üzerinde uzmanlaşacağız. Moleküler imalatla, elektronik ve manyetik özelliklere sahip aşırı dayanıklı, aşırı hafif şeyler üretebiliriz. Nanoteknoloji kanseri tümör oluşturmadan önce tespit edecek, nanopartiküller de kanımızda dolaşarak hastalıklı hücreleri yok etmekte kullanılacak. Çeşitli nanoaygıtlar geliştirilecek ve vücuda zerk edilerek kan dolaşımı içinde seyredebilen nanomakineler yapılması mümkün olacak. Mıknatıslarla yönlendirilen hap boyutunda kameralarla bedenin içini görüntülenerek varsa tümör veya polipler belirlenebilecek. Bu minik aygıtlar sayesinde içeriden biyopsi veya kesisiz ameliyat yapmak da mümkün olacak. Molekül boyutundaki nanopartiküller, sağlıklı hücrelere dokunmadan doğrudan kanserli hücreleri hedefleyen ilaç tedavisi uygulanmasına olanak verecek.

Enerji: Petrolün yerini güneş, rüzgar, hidroelektrik ve hidrojen gibi yenilenebilir enerjilere dayanan solar/hidrojen enerji alacak. Yüzyıl ortasına geldiğimizde hidrojen çağına girmiş olacağız ve füzyon, güneş ve yenilenebilir enerjiler sayesinde fosil yakıtlara bu denli bağımlı olmayan bir ekonomiye sahip olacağız. Hidrojen teknolojisindeki ilerlemelerle piyasa güçleri beraber küresel ısınmaya karşı uzun vadeli bir çözüm üretecek. Nanoteknoloji sayesinde makinelerin, atom ölçeğine inmesiyle atık ısı miktarını azaltma imkanımız da doğmakta. Süper iletkenler geliştirilirse, enerji ihtiyacımız toptan değişecek çünkü sürtünme nedeniyle meydana gelen atık ısınmayı ortadan kaldırmış olacağız.

Uzay Yolculuğu: Uzayı keşfetmeye başlayıp yıldızlara erişeceğiz. Robotlarla uzay keşfine başlanıp dünya benzeri gezegenler bulmaya, Jüpiter’in uydularını keşfetmeye hatta Büyük Patlama’nın oluştuğu anların fotoğrafını çekeceğiz. Nanoteknoloji ile uzay asansörü hayata geçecek. İnsanların çoğunluğu 2100’de ve ötesinde yeryüzünde yaşamaya devam edecek. Yani dünya nüfusunun bir kısmının uzaydaki kolonilerde yaşaması gibi bir olasılık yok.

Ekonomi ve Toplum: Yeni yüzyılda emtia kapitalizminden, entelektüel kapitalizme geçilecek ve seri üretimi yapılamayan tek şey insan beyni olarak kalacak. Geleceğin para birimi aklıselim; yatırımıysa eğitim ve kültür olacak. Uzun soluklu rekabette fark oluşturmak için robotların yapamadığı ayırt etme ve mantık kurma yetisine uluşmak gerekecek. Aracı firmalar tarihe karışacak. Mükemmel kapitalizm çağı başlayacak. Piyasaları limitsiz bilgi şekillendirecek. Ürünleri ayrıntılı analiz eden kontakt lensler, fiyatları en doğru seviyeye çekecek. Özel üretim ucuzlayacak ve kredi kartlarında bedenimizin 3 boyutlu kaydı, siparişi verdiğimiz anda fabrikaya yollanacak. Gelecekte meslekler yapay zekânın gelişmesiyle değişime uğrayarak hayal gücü içermeyen ve makine düzeninde tekrarlanarak yapılabilen işler içeren mesleklerin zamanla yok olacak, bulut bilişimin tasarımdan üretime birçok işin yapılmasında ön plana çıkacak.

fotoğraf

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X