Ali uzun bir çalışma süresinden sonra dinlenmek ve kafasını boşaltmak için göle gidip balık tutmaya karar verdi.

Güzel bir yürüyüşten sonra göle varan ali balık tutmak için oltasını çıkarırken yanına yanlış ekipmanları aldığını fark edince hemen internet üzerinden sipariş verdi.

Fazla vakit geçmeden siparişi drone vasıtasıyla geldi, ekipmanları alıp oltaya bağladıktan sonra balık tutmaya başladı, daha doğrusu balık tutmaya çalıştı fakat hiçbir balık oltasına takılmıyordu, sabırsız arkadaşımız bu sefer oltayı çekip tekrar tekrar atmaya başladı.

Esasında ali balık tutmaktan da çok anlamaz, sabırsızlığı ve acemiliğinin verdiği etkiyle olta atarken bir anda dengesini kaybedip düştü.

Dizleri ve kollarında ufak yaraları oluşan ali yine tabletini çıkarıp yakınlardaki bir eczaneden birkaç yara bandı ve bir merhem siparişi verdi. Siparişler geldikten sonra ali merhemini sürdü, yara bantlarını yapıştırdı ve tekrar balık tutmaya koyuldu.

Ali bu sefer daha da hırs yaptı fakat geçen saatlere rağmen yine başarısız olunca bu sefer canı iyice sıkıldı, yavaş yavaş karnı da acıkmaya başladı.

”göl güzel hazır buraya kadar gelmişim en azından bir balık tutma ile ilgili bir kitap sipariş vereyim de onu okuyup balık nasıl tutulur öğreneyim” diye düşünen ali yemek ve kitap siparişi verdi.

Ali yemeğini yiyip kitabı okumaya başladı, yine de güzel bir gün geçirdi, balık tutma konusunda kitap sayesinde bilgilendi, hatta akşama doğru bir iki balık tutmayı da başardı.

 

Hikâye buraya kadar, hikâyenin nefes kesen bir senaryosu veya vermek istediği önemli bir toplumsal mesajı yok.

İhtiyaç da duymamakta açıkçası, buna benzer olaylar sürekli yaşanıyor ve yaşanmaya da devam edecek.

Ali drone olmasaydı henüz günün başında etkinliğine yanına aldığı yanlış ekipman yüzünden son vermek zorunda kalırdı, sonra geçirdiği ufak kazaya rağmen ihtiyacı olan malzemeleri sipariş edip gününe devam edebildi.

Esasında tuttuğu balıkları yemek isteyen ali bu yüzden yanına başka yiyecek de almadı, fakat yemek siparişinde bulunarak gününe devam edebildi.

Ali sayesinde eski bir atasözün yakında değişebileceği fikrine kapıldım, aklısız başın cezasın ayaklar değil drone’lar çekebilir.

Fark etmiş olmalısınız ki asıl konu ali olmadığı kadar başına geçen talihsizlikler de değil, konu drone’lar.

Uzaktan kumandalı araçlar uzun yıllardır var, aynı şekilde model uçaklar ve helikopterler de.

Fakat son zamanda ün kazanan ve popülerliği artan drone’ların arkasındaki temel sebep akıllı telefonların ve sensörlerin gelişmesi olsa gerek.

Özellikle de askeri amaç için kullanılan insansız hava araçları drone’lara karşı olan ilginin artmasına sebep oldu.

Maker’lar kendileri üretirken bu drone’ları bununla uğraşmak istemeyenler ise hazır olarak da satın alabilmekte.

Bireysel kullanım için olan drone’lar genelde akıllı telefonlar veya tabletler ile kullanılır, bağlantı wi-fi üzerinden gerçekleşir.

Ticari amaç için kullanılan drone’ların ise kendisine has kumandaları oluyor genelde ve kullanımı da daha zordur. Peki drone’lar hangi amaç için kullanılabiliyor?

Sinema Sektörü

Daha önceleri kayıtlar sadece yeryüzünde kayıt yapılabiliyordu, kuş bakışı kayıtlar yapabilmek için vinç, helikopter veya uçak gibi maliyetli ürünler kullanılıyordu, fakat artık drone’ların altına profesyonel kameralar yerleştirilerek 360 derece dönebilmeleri hatta yan yatabilme özellikleri eklendi, biri drone’u kullanırken diğer biri de kamerayı kullanarak güzel çekimler yapılabilmekte.

Aynı şekilde canlı yayın sektöründe de, örneğin araba yarışlarında veya futbol maçlarında da drone’lar kullanılarak daha önce mümkün olmayan kayıtlar artık yapılabilmekte.

Ama sadece profesyonel sinemacılar değil amatör insanlar da güzel kayıtlar yapabilmekte.

[ef-video type=”youtube” href=”http://www.youtube.com/watch?v=a9KZ3jgbbmI”][/ef-video]

Olay Yeri İnceleme

Yangin deprem sel gibi doğal afetlerde veya toplumsal olaylarda kuş bakışı canlı görüntüler aktarılabilmekte, drone’lara gece görüş kameraları veya ısı ölçebilen kameralar takarak en zor koşullarda da yüksek kalite ile bu görüntüler aktarılabilmekte.

Hareketli oldukları için inceleme yapılan yerin çevresinde dolaşarak üç boyutlu görüntüler de yapılabilmekte.

Ölçüm Yapma Ve Denetleme

Örneğin microdrones drone’lara sensör yerleştirerek radyasyon veya ısı ölçümleri yapılabilmekte.

İnşaatların ilerlemeleri incelenebilmekte ve gayrimenkul fotoğrafları bambaşka açılardan yapılabilmekte.

Enerji sektöründe de elektrik veya boru hatlarını hızlı ve düşük maliyetlerle denetleme özelliği sayesinde kolaylıklar sağlamakta.

Kargo Ve Nakliyat

Amazon Prime Air’den haberiniz vardır mutlakla, amazon üzerinden sipariş verdiğiniz ürün drone ile kapınızın önüne en kısa sürede gelmekte, dominos da pizzalarını bu şekilde müşterilerine ulaştırmak istiyor.

Almanya’da da bir işletmeci Dönercopter adında bir drone geliştirerek onunla döner ulaştırmaya çalışmakta.

Quiqui de eczane ürünlerini ara satıcı olmadan müşterilerine drone vasıtası ile ulaştırmak istemekte.

Ama sadece ticari amaç için değil, kişisel kullanım için de kullanılabilir, e 21. Yüzyıla girdik artık, posta güvercinlerine bir alternatif gerekli haliyle.

[ef-video type=”youtube” href=”http://www.youtube.com/watch?v=98BIu9dpwHU”][/ef-video]

Ulaşılması Zor Yerlerde Keşif Çalışmaları

Volkan ağızlarında, soğuk iklim şartların olduğu yerlerde, mağaralarda, kanyonlarda yani insanın ulaşması zor olan yerlerde bu cihazlar ile keşif çalışmaları kolaylıkla yapılabiliyor.

Oyun Sektörü

Drone’lar ile oyunlar ve yarışmalar yapılabilmekte, Parrot geliştirdiği drone’lar için uygulama geliştirmenin kolaylaşması için APİ paylaşmakta, sitede birçok oyun mevcut.

Görüldüğü gibi kullanım alanları oldukça fazla, istenildiği kadar da artırılabilir.

Drone’lar genelde gps ile donatıldıkları için otonom kullanımlara da müsaitler, daha önce haritadan belirlenen noktalara istenilen hızda ilerlemeleri sağlanabilmekte.

Fakat drone’ların rahatlıkla her yere ulaşarak çekim yapabilmesi insanların kişisel hayatını da tehdit edebilmekte.

Bu konuda düzenleme yapılması talebinde bulunan bazı kişiler sadece fikirlerini savunmak ve bu konudaki bilinci artırmak isterken bazıları da daha radikal yollara başvurmakta.

[ef-video type=”youtube” href=”https://www.youtube.com/watch?v=jIXwQVFt8Ho#t=86″][/ef-video]

Zürich üniversitesi drone’ları geliştirmek için Flying Machine Arena’yı açtılar.

Burada özellikle drone’ların koordine ve otonom çalışabilmesi için önemli çalışmalar yapılmaktadır.

[ef-video type=”youtube” href=”http://www.youtube.com/watch?v=3CR5y8qZf0Y”][/ef-video]
Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X